08 Ekim 2018
Yorum Yap
#11003084

FLO Ayakkabı Faturasız Garanti Süreci Başlatamadı!

Axis İstanbul AVM'deki FLO mağazasından 20.07.2018 tarihinde akşam 9 sularında Kinetix marka ayakkabıyı nakit parayla satın aldım. 1 ay içinde sağ ayakkabının kendi üst dokumasında kendi kendine dağılmalar ve doku bozulmaları oldu. Faturasını bulamadım ve nakit para ile aldığım için ekstresi de olmadan aldığım mağazaya garanti süreci başlatmak için gittim. Ürünü aldığım tarih, saat aralığı ve ürünün üzerinde seri no. Olmasına rağmen fişi ve ekstre ödemesi olmadan garanti sürecine ürünü alamadılar. FLO o kadar sistem ve altyapıyı ne için kurmuş, çok merak ediyorum.


Hatalı ürün öylece elimizde kaldı, 100 TL'de heba oldu. Ayakkabıyı da babama almıştım, çok rahat bir ayakkabı olduğu için o da biraz üzüldü. En çok da faturayı kaybetmesine üzüldü. FLO'dan bir ürün alırsanız aman diyeyim faturasını çerçeveletip PVC kaplatıp duvara asın, ne olur ne olmaz!

Seymen Seymen 2.035 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi09 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz , Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla, Flo Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr​

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler