Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

FLO Ayakkabı Etimesgut Hikmet Özer Caddesi

profile
08 Haziran
247

İki çift sandalet aldım kasada her ürün ® için 20 TL ödersem 8 ay garantili olacak kullanım sırasında oluşabilecek hasarda sorunsuz yenisi ile değişim yapılıyor dendi. Bende kabul ettim.

Garanti yaptırdığınız için size temizleme süngeri hediye ediyoruz dediler. Eve ® gelip denediğimde rahat edemedim. Sabah bir çiftini değişim için götürdüm değişim yapıldı. 30 TL iade etmeleri gerektiğini fakat iade yapmadıklarını, iade tutarı kadar ürün almam gerektiği söylendi. Bende bir şey almak istemediğimi, paramı istediğimi söylediğimde birden tavırları değişti, 'almıyorsanız siz bilirsiniz, iade edemeyiz' dendi.

Zorla istemediğim bir ürünü satamayacaklarını, o zaman ürününü iade etmek istediğimi söyledim, bu seferde 'değişim yaptığınız bu üründe kesinlikle iade yapılamaz, yerine başka bir şey alacaksınız' dendi. Bende böyle bir zorunluluk olamaz.

Varsa değişim yapmak istediğimde bu konuda bilgilendirmeniz gerekiyordu dedim. Müşteri hizmetlerini aramak istediğimi numarasını paylaşmalarını rica ettim. Aramak istiyorsanız internetten bulun cevabını aldım.

Tüketici Hakları'na gitmek istemiyorum uğraştırmayın dediğimde 'giderseniz paranızı almak için bir yıl beklersiniz' cevabını verdi. Bu süreçte otizmli oğlum yaşanan gerginlikten etkilendi, huzursuzlanmaya başladı. Müşteri hizmetlerini aradığımda değişim ve iade ile ilgili başta bilgilendirme yapmaları gerekiyordu.

Garanti adı altında aldıkları ücretin firma bilgisi dahilinde olmadığını, ürünlerin firma garantisinin olduğunu, bunun için ekstra ödeme yapmamamız gerektiğini öğrendim. Göz göre göre insanlara yalan söylüyorlar.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
FLO Ayakkabı Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 45 dk
FLO Ayakkabı Logo
08 Haziran 16:49

Değerli Müşterimiz , Talebinizin en kısa sürede çözümlenmesi için tarafınıza dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm talepleriniz için 0850 290 3 356 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla FLO Müşteri Hizmetleri

Benzer Şikayetler

FLO Ayakkabı Ayakkabımı Değişmiyor

profile
3 gün önce
36

FLO'dan aldığım ayakkabı birkaç ayda giydim parçalandı, incelemeye gönderdim, red kararı geldi. FLO yine bildiğimiz gibi ayakkabımı değiştirmiyor, şikayetçiyim. Nasıl müşteri hatası olabilir. Ben FLO'dan ne aldıysam, memnun kalmadım. Geri dönüş bekliyorum.

1

FLO Ayakkabı Kısa Sürede Renginin Solması

profile
3 gün önce
96

FLO mağazasından ayakkabı aldım. Aldığım ayakkabıyı 1 ay bile giymeden rengi tamamen gitti. Ürünü incelemeye gönderdim ret yanıtı gelmiş. Bir daha asla FLO'dan alışveriş yapmam. Bir ürün kaç günde renk atabilir ya böyle bir şey olabilir mi? Ayakkabının renk atması nasıl tüketici hatası olabilir? Böy...

FLO Ayakkabı Ayakkabı Değişimi Talebi

profile
6 gün önce
94

Merhaba FLO'dan aldığım ayakkabı bur kaç ay içinde parçalandı incelemeye yolladım ama red geldi. Şikayetçiyim değişmemesi için bir sebep yok FLO yine bildiğimiz gibi müşteri memnuniyeti asla yok değişim istiyorum. Ben ayakkabıyı nasıl giydim ki öyle içi dişi parçalandı

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
FLO Ayakkabı Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 45 dk
Benzer Şikayet Yaz