02 Nisan 2018
Yorum Yap
#10297634

FLO Ayakkabı ’da Ürünün Garanti Sürecindeki Belirsiz Akıbeti!

Ürünü 11.03.2018 tarihinde garanti kapsamında kontrole yolladım ve sorduğumda 20 gün dediler. Daha sonra müşteri hizmetlerini aradım 30 gün içinde belli olur dediler ve ayrıca tamir kararı çıktığını belirttiler. Daha sonra tekrar arayıp sordum E**** isimli müşteri temsilcisi ayakkabının tamir kararı alındığını söyledi. Son olarak 02.04.2018 tarihinde N*** isimli müşteri temsilcisi ayakkabının incelemede olduğunu belirtti. Karar olarak ne çıktığını soruyorum ısrarla incelemede diyor. Diğer müşteri temsilcilerin bana tamir sürecinde olduğunu belirttiğini söylediğim halde incelemede olduğunu söylüyor. Burada kim doğru söylüyor? Kim yalan söylüyor? FLO gibi bir firmaya yakışmayacak hareketlerle birlikte ürünümün ya değişimini sağlayın ya da tamirini sağlayın. 2 3 aylık ayakkabı ofiste kullanıldığı halde taban su geçirmesine de şaşırdım doğrusu. Yakışmıyor FLO!

Cemal Cemal 1.297 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Cemal07 Nisan 2018

    FLO mağazasının büyüklüğü kadar profesyonelliğinden şikayetçiğim. Müşteri temsilcisi Ebru hanımdan Nata Vega Mamak FLO mağazasının numarasını istiyorum. Elimizde mevcut değil diyorlar. 3 yıldır mağaza orada ve böyle bir mağazanın numaraları ellerinde olmaz mı? Internetten alın diyorlar bir de veya gitmeniz gerekli mağazaya diyorlar. Ben Internetten numara araştırmak zorunda mıyım ki araştırdığım halde telefonlarına ulaşılmıyor. Bana uzaklığı iki minibüs olan bir yere ben niye gideyim? Böyle profesyonellik olmaz... Bir de bu gibi şikayetlerin altına "Değerli Müşterimiz Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla FLO Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr" yazılmasını istemiyor ve bunun çözümünü direk olarak bu mesajın altına yazılmasını talep ediyorum.

  • FLO Ayakkabı Temsilcisi02 Nisan 2018

    Değerli Müşterimiz , Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla, Flo Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 3 356 www.flo.com.tr

Ziyaretçi Yorumları