03 Şubat 2014

Finansbank Yıllık Kart Aidat Ücreti Adı Altında Ücret Talep Edilmekte!

Adım A***Y*** Finansbank dan kasım ayında kredi kartı aldım kartı şifresini dahi almadığım halde 2013 te gelen kart 2014 e girdiğimiz için 80 tl gibi bir borç gözükmekte yıllık ücret adı altında alınanan aidat vs ücretlerin yasal olmadığını biliyorum.

Finansbank'a bilgi alamaya gittiğimde ödemenin zorunlu olduğu kart aidatını ödedikten sonra müşteri hizmetlerini arayıp iptal edeceğim sorusunu yönelttiğimde 80 tl borcun ödenmesi gereken borcun önce ödenmesi müşteri hizmetlerini aramam daha sonrada kartı iptal ederek kırmam gerektiği bilgisini kesinlikle böyle bir ücretin alınmasının yasal olmadığı bilgisine araştırmalarım sonucunda ulaştım.

Ahmet 125 Okunma

Cevaplar

  • QNB Finansbank Temsilcisi10 Şubat 2014

    Değerli müşterimiz, bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

  • Ahmet'in Teşekkür Mesajı05 Şubat 2014

    teşekürler sorun haledilidi teşeşkürler şikayetim var .com çalışanları tekşürler finanans bankk saygılarımla iyi günler ahmet demir

  • QNB Finansbank Temsilcisi03 Şubat 2014

    Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Değerli Müşterimiz, Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili iletmek istediğiniz öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, www.finansbank.com.tr internet sitemizde yer alan “Sizi Dinliyoruz” linki ile doğrudan bize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön