14 Şubat 2013

Finansbank Çağrı Merkezine İle Sorunu Çözmek Çok Zor!

Kredi kartınız çalınsa , kaybolsa yada şüpheli bir durumdan ötürü askıya alın diye telefon açsanız, 20. 00 Tl. ile kurtulduğunuza şükredecek hale getirmişler milleti. 444 0 900 ü arıyorsunuz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 tuşluyorsunuz ve işlem yapıyorsunuz bedava , 0 tuşluyorsunuz çalıntı ihbarı için, 20. 00 TL, tek tuş tuşlamayla 20. 00 TL hak edecek ne yapıyorlarsa ?

Oysa 5 dakikada kartımdan 540. 00 Tl. çekiliyor en son 10 yıl önce gittiğim İstanbul’da fakat bankam beni koruyacağına çağrı merkezinde her aramam için kasasına indireceği 20. 00 TL nin derdine düşmüş. Beni korumasını bilmiyor , ama kendisini sağlama alıyor.

Selçuk 42 Okunma

Cevaplar

  • QNB Finansbank Temsilcisi14 Şubat 2013

    Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili iletmek istediğiniz öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, www.finansbank.com.tr internet sitemizde yer alan “Sizi Dinliyoruz” linki ile doğrudan bize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön