09 Eylül 2013

Finansbank Başkalarının Bilgilerini Bana Gönderiyor!

Finansbank müşterisi olmamla beraber yaklaşık son 1 senedir bir başka kişinin kredi dökümü, kredi kartı ekstresi vb diğer atılan mailler hep benim mail adresime geliyor. Nereden bakarsanız her ay Finansbank müşteri temsilcisini ya ararım yada yazı yazmama rağmen her ay "iptali için gerekli işlemler alındı "demelerine karşılık, mailler gelmeye devam ediyor.

Daha geçen arayıp dakikalarca bekledikten sonra bana "sizin mail adresinize yönlendirilmiş başka bilgi, kişi bulunmamaktadır" dedikten sonra ,tekrar tekrar kontrol etmelerini rica ettiğimde evet varmış gerekli işlemleri aldık diye konuşup, telefonun bir anda kapatılmasıyla sinirlerim bozuldu. Ve bu ay gene geldi o kişinin bilgileri.

Gülay 47 Okunma

Cevaplar

  • Gülay 09 Eylül 2013

    Teşekkürler, Ancak bu zamana kadar aylardır sesli ve yazılı bildirdiğim şikayetlerim dikkate alınsaydı bu şekilde olmazdı.

  • QNB Finansbank Temsilcisi09 Eylül 2013

    Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili iletmek istediğiniz öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, www.finansbank.com.tr internet sitemizde yer alan “Sizi Dinliyoruz” linki ile doğrudan bize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön