Fiks Teknik Servis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fiks Teknik Servis İlgisiz Üstelik Telefon Kabıma El Koydular!

974görüntüleme
Cansu
Cansu 13 Mayıs 2020 13:20

Telefonu 2 hafta önce verdim tamiri yapılacak dendi arıyorum günlerdir açan yok sonra açıldı fatura istendi yanımda yok dedim tamam işleme alalım fatura zaten buradan gözüküyor dendi sonra işleme alınmamış karantina sebebi ile fatura evde ben başka şehirde yapmadılar telefonu geri gönderin o zaman dedim kargo karşı ödemeli yapmışlar üstelik gönderirken silikon böyle güzel büyük bir kap alıp ona koymuştum bana öylesine bir şeye sararak vermişler telefonu. Telefonu koyduğum büyük silikon kap yok. Telefon rastgele özensiz sarılmış yolda kırılsa edilse siz sorumlusunuz. Zaten Huawei servisi de değilmiş o kadar sormama rağmen evet öyleyiz dediler 15 liralık silikon kabım ve 15 lira kargo ücretim ve yapılmayan telefonum var.

2 Yorum

Fiks
Fiks09 Haziran 2020 20:04
 

Değerli müşterimiz ; Üretim tarihine göre garantisi biten cihazınızdan fatura talebinde bulunulmuş olup Faturanızı beyan edememiştirsiniz, servis Süreci tarafınıza bilgilendirilmiş olup isteğiniz doğrultusunda İade olarak tarafınıza gönderilmiştir.

Cansu
Cansu11 Haziran 2020 17:01
 

Faturaya göre garantisi duruyor diyen sizdiniz isleme alalım dendi sonra aradım axan yok en somunda acildi isleme alınmadı dendi ne dediğiniz belli değil hem telefon kabim nerede?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler