Vatan Bilgisayar Üzerinden Fibabanka Kredisi İle Alışveriş Yapılmıyor

Burak Burak02 Eylül 21:50

24 Ağustos 2020 tarihinde Vatan Bilgisayar üzerinden Samsung Galaxy a 51 cihazını sipariş verdim. Ödeme kısmında Fibabanka kredisi ile ödemeyi seçip siparişimi tamamladım. Sonraki süreçte evrakların kurye ile teslimi yapılacağı ve kurye ile teslim edilen evrakları imzaladıktan sonra telefonuma bir link geleceği ve linke tıklayıp onay verdikten sonra Sipariş ücretinin Vatan Bilgisayar'a aktarılacağı ve Siparişimin teslim sürecinin başlayacağı sürecin bu şekilde tamamlanacağı Şeklinde bilgilendirildim. Kurye 1 hafta sonra 31 Ağustos'ta evrakları getirdi ve imzaladım. ( kurye gelmeden önce Fibabanka şubesine gidip süreci hızlandırmak istediğimi söyledim fakat şubeden yardımcı olamayacaklarını söylediler.) Kuryenin geldiği gün SMS link i gönderilmediği için müşteri hizmetlerini aradım telefona çıkan şahıs kuryenin bilgileri sisteme girmediğini girince SMS'in geleceğini söyledi sonraki gün 1 Eylülde SMS yine gelmeyince tekrar müşteri hizmetlerini aradım saat 14.00 civarı işlem kaydımın yapıldığını ve SMS'in geleceği söylendi bekledim fakat o günde SMS gönderilmedi 2 Eylül günü SMS yine gelmedi öğlen yine müşteri hizmetlerini aradım ve SMS'in en yakın zamanda geleceği söylendi ve akşam bir SMS geldi Fibabanka dan SMS şu şekilde : " Vatan Bilgisayar san. Aş üzerinden Fibabanka ile yapmış olduğunuz alışveriş kredi başvuru süresi dolması sebebiyle siparişinizle birlikte iptal edilmiştir."

Bu mesajın üzerine hemen müşteri hizmetlerini aradım ve durumu anlattım karşıdaki bayan arkadaş dalga geçer gibi tekrar kredi başvurusu yapıp ürünü yeniden sipariş edebileceğimi söyledi ve yardımcı olamayacağını söyledi durumu anlatmama rağmen. Ve defalarca aramama rağmen hiçbir müşteri temsilcisi kredinin belirli bir süre içerisinde çıkması gerektiğini ve belirli bir süresi olduğu bilgisini bana vermedi. Velhasıl kelam beni 10 gün boyunca oyalayıp her gün arayıp peşinde koşmama rağmen sanki banka benimde müşteri onlarmış gibi davranmalarını Fibabanka'nın işini zamanında yapmaması, müşteri temsilcilerinin müşterileri hiçbir problem yokmuş gibi geçiştirmezlerdi ve eksik bilgi vermeleri ve ihmalkarlığının bedelini müşterilerin ödemesi gerçekten sorumsuzluk. Fibabanka kredisi ile alışveriş tam bir kötü ve müşteriyi mağdur etme durumudur. Sipariş verdiğim telefon verdiğim gün 3259 TL ilken şu anda 3799 TL ve sırf bu banka işini yapmadı diye ben mağdur oluyorum bu konuda sizden yardım istiyorum.

Cevaplar

Fibabanka Logo Fibabanka 03 Eylül 08:48

Merhaba Burak Bey, yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Şikayetiniz ilgili birimlerimizle paylaşılmış olup en hızlı şekilde değerlendirecek ve sizinle iletişime geçilecektir. Mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Murat 1 hafta önce  

    Aynen benimde zarar o civarda önce Müşteri si oluncakmış sonra kredi kullanabilirmiş im... Bir nevi Vatan Bilgisayar a olta sallamış müşteri toplamaya çalışıyor kredi vermek ikinci planda gözüken...

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler