Fibabanka Hukuksuz Bir İşlem

Aycan Aycan07 Mayıs 11:28

25.03.2020 tarihinde babam c** k**  vefat etmiştir. 27.112019 tarihinde Ankara Ankamall AVM Vatan Bilgisayar aracılığı ile Fibabanka üzerinden kullandığı 1798 TL tutarındaki 6 ay vadeli ihtiyaç kredisinin hayat sigortasını devreye sokup varisleri olarak kardeşim a* *k** ve ben kredinin kapanması ve hayat sigortası tarafından ödenecek olan hak edilen tazminata başvuru işlemlerini 22.04.2020 ve 23.04.2020 tarihinde önce kardeşim a* *k**müşteri hizmetlerini arayarak ve akabinde '' ölüm raporu, veraset ilamı ve hasta epikrizini '' Fibabanka'ya mail olarak göndermiş ve telefonda müşteri temsilcisine kredinin kalan 2 taksitini ödemeyeceğimizi mevzuatı işletmelerini rica etmiş (telefon kayıtları dinlenebilir) müşteri temsilcisinden de konunun çözümleneceği hakkında söz almıştır fakat 25.04.2020 tarihinde babamın bilmediğimiz KMH hesabından 5. Taksitin 299,65 TL'nin çekildiği babamın telefonuna mesaj olarak gelmiştir (ekran görüntüsü ektedir.) Daha sonra 28.04.2020 tarihinde ben Fibabanka Ankara / Ostim şubesine giderek evrakların asıllarını teslim ettim. 

Fibabanka'da görüştüğüm a** hanım konuyu tazminat birimine ilettiklerini tazminat biriminin bir hesap yapıp mail atacağını söyledi ve KMH hesabından çekilen 299,65 TL'nin tazminat birimi tarafından düşülerek hesaplanıp ayrıca hesaplanan tutardan da 299,65 TL yi KMH hesaplarına ödememiz gerektiğini söyledi ve ben bunu asla kabul etmeyeceğimi dile getirdim. Ertesi gün a** hanımın dediği gibi tazminat birimi hesaplayıp bana mail attı ve 1.498,35 TL olarak yatırılacağına dair Vergi Mektubu gönderdi. Bende tazminat birimi ile konu hakkında mailleştim ve kabul etmeyeceğimizi dile getirdim. Bunun üzerine yine 6. Kredi taksiti olan 299,65 TL yi 02.05.2020 tarihinde KMH hesabından çekip üstüne dalga geçer gibi '' kredinizi kapattığınız için teşekkür ederiz'' yazılı mesaj gönderildi ve tazminattan tekrar bir mail geldi 6. Taksit olan 299,65 TL'yi de düşerek toplam 1.193,35 TL ödenecek Vergi Mektubu örneği gönderdiler. Kardeşim a* *k**  05.05.2020 tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak durum hakkında bilgi istedi fakat düzgün bir açıklama yapılmadan '' ben yapmadım, bilmiyorum, görüşmem lazım'' şeklinde lakayıt bir tavır ile karşılaştı. Ayrıca bize mail atarak ‘’ kredinizi kapattığınız için teşekkür ederiz ‘’ yazılı ama bizim isteğimiz dışında gelişen hukuksuz bir işlemi bize bildiriyorlar. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aycan 07 Mayıs 15:32

Adım Aycan, soyadım Karaçoban.

Fibabanka Logo Fibabanka 07 Mayıs 14:47

Sayın Çoban, yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Şikayetiniz ilgili birimlerimizle paylaşılmış olup en hızlı şekilde değerlendirecek ve sizinle iletişime geçilecektir. Mutlu günler dileriz.

profile-icon Aycan 07 Mayıs 11:28

Acımız henüz tazeyken ve pandemi dönemindeyken karşılaştığımız durum bizi maddi - manevi çok etkiledi ve konuyla ilgili yasal haklarımızıda arayacağız avukatımıza konuyu devrettik gerekli tüm işlemler başlatılacak Tüketici Hakları'na başvuruda bulunacağız diğer gerekli davalarda açılacak ve CİMER’dende Hazine ve Maliye Bakanlığına konunun tüm detayları anlatılarak başvuruda bulunulmuştur. Ayrıca belirtmek isterim ki Ostim şubesinde tüm çalışan personel çok lakayıt, telefonlarından video izleyerek müşteri karşılıyorlar ve müşteri ile gerektiğinden fazla samimiyet ile iletişim kurmaya çalışıyorlar. Ekte Fibabanka tazminat birimi ile yazışmalarımız mevcuttur.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler