Fiat Yolcu Airbag Çatlağı Kullanıcı Hatasıymış

Serdar Serdar1 hafta önce

2011 model Punto Evo aracımızın yolcu airbag yeri kendi kendine açıldı, kullanıcı hatası oluyormuş dedi servis fakat bundan muzdarip çok insan var demek ki ayıplı ürün bu fakat hiçbir işlem yapmıyorlar ayrıca yarı otomatik şanzıman robotu yağ kaçırıyor arabamızın motorun da bir gram yağ kaçağı yok ama dualogic yani robot şanzıman da tag kaçağı var bu da kronik  bir sorun ve dertten muzdarip çok insan varken yine kullanıcı hatası ve tamir edilmiyor komple robot değişimi yapılacak deniyor ve 13.000 ₺ fiyat çekiyorlar. Bunlar ayıplı ürünler koskoca Fiat nasıl bunları bile bile yardımcı olmaz çok üzücü çünkü bir tek ben değilim bakalım buradan sonra sonuç ne olacak?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serdar 1 hafta önce

O kadar emsali olan ayıplı ürün satıp %40 ini biz karşılarız demek ayıplı üründen daha ayıp bir şey, Fiat işte ne bekleyebiliriz ki biraz daha para kazanın da daha çok ayıp edersiniz!

Fiat Logo Fiat 1 hafta önce

Değerli müşterimiz, ürün ve hizmetlerimizle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu hakkında tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır. FIAT Müşteri İlgi Merkezi 444 22 55 Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler