Fiat Yol Arkadaşım Cihaz Sorunları

Bayram Bayram1 hafta önce

Yol arkadaşım cihazı ile yaşadığım sorunlar, alırken benim gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Reklamlara inanarak serviste 750 TL vererek cihazı taktırdım. 1 hafta sonra uygulamada hata olduğunu gördüm, kapılar açık görünüyor ama gerçekte kapalı, 1 hafta sonra sorun düzeldi bu seferde araç ile bağlantı sağlanamadı hatası aldım Fiat merkezi beni servise yönlendirdi, aracı servise götürdüm. Beklerken dikkatimi aracın çalışması çekti 30 dakika bekledim araç hala çalışıyor 1 saat oldu araç çalışıyor ve kimse araç ile ilgilenmiyor. Bunun üzerine servis yetkilisine gittim ve aracımın 1,5 saattir rölantide çalıştığı ve kimsenin bir şey yapmadığını söyledim.

Servis yetkilisi cihazı uzaktan kontrol ediyorlar bunun içinde aracın çalışır vaziyette olması ve uzun farların yanması gerektiğini söyledi. Ben de 4442255 çağrı merkezini aradım ve böyle bir saçmalık olmaması gerektiğini söyledim. Çağrı merkezinde ki bayan kontrol edip döneceğini söyledi ve 10 dakika. Sonra arayarak işlemin bu şekilde olması gerektiğini anlattı. Servis yetkilisi gelerek bana işin uzun süreceği ve bana ikame araç vereceklerini söyledi. Bende servisten ikame araç ile ayrıldım aracı bana ertesi gün teslim ettiler aracımda 12 litre yakıt vardı teslim aldığımda 7 lt yakıt kalmıştı rölantide kaç saat çalıştığını siz hesap edin. 

Bu olaydan 1-2 ay sonra araç ile bağlantı sorunu oldu çağrı merkezini aradım güncelleme yapıyoruz dediler 1 gün içinde sorun çözülecek dendi, 4 gün sonra ancak düzeldi. Daha sonra yine aynı bağlantı sorunu çağrı merkezi sorun yok dedi arıza kaydı oluşturdum 2 gün sonra telefon açtılar güncelleme çalışması olduğu için dediler. Evde otururken uygulamadan mesaj geldi sağ farınız yanmıyor indim baktım farda sıkıntı yok hatta ampulü bile değiştirdim uyarı gitmedi 1 gün sonra uyarı gitti. 

Bugün yine aynı sorun araç ile bağlantı sağlanamıyor :). Ben bu sistemi aracın kapılarını açmak ya da kapamak için almadım, tek başıma ıssız yollardan geçiyorum Allah göstermesin kaza yaparsam hava yastığı patladığında Fiat merkezin haberi olup telefon ile ulaşamazlarsa ambulans yolladıkları için taktırdım ama bağlantı sorunları bu sisteme olan güvenimi sıfırladı. İşin kötü tarafı yardımcıda olmuyorlar geride almıyorlar. Benim anladığım sistemi tam oturtmadan bizi kobay olarak kullanıyorlar.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Fiat Logo Fiat 1 hafta önce

Değerli müşterimiz, ürün ve hizmetlerimizle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu hakkında tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır. FIAT Müşteri İlgi Merkezi 444 22 55 Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler