04 Eylül
Yorum Yap
#10859147

Fiat Bilgi Eksikliği ve Uğramış Olduğum Zarar!

İlk olarak bayinize 2017 yılı Ağustos ayında ÖTV indiriminden yararlanmak üzere araç bakmaya gelmiştim. Aracı özellikle vasi kararıyla alacağımı belirterek aracı beğendim ve tekrardan özellikle bu işlemde vasi kararımın olduğunu ve mahkeme kararının bulunmadığını eski satış temsilciniz T*** C. hanıma belirttim. (Kendisi konuyu gayet de iyi biliyor).


İşlemi internetten araştırdığım kadarıyla ısrarla mahkeme kararı ile olacağını ifade ettim fakat T**** hanım işlemi takipcinize ve birkaç yere sorarak gerek olmadığını ve bu şekilde yapabileceklerini belirtti.


Bende 2017 yılı 6- 7 Eylül tarihleri arasında gerekli evrakları hazırlayarak T*** hanıma teslim ettim. (Teslim etmeden önce tekrar bu işlemin mahkeme kararı ile olacağını ifade ettim fakat kendisi biz daha önce böyle bir işlem yaptık ve gerek olmadığını söyledi) Alacak olduğum tarihte aracın bedeli 48,750 TL idi.
Yaklaşık 2-2,5 ay sonunda T**** hanım Vergi Dairesinden cevap gelmediğini ve benim söylediğim gibi olabileceğini söyledi.


Ocak ayının başında mahkemeye araç alımı ile başvurdum ve tahmin edebiliyorsunuz ki davalar minimum 6 ayda sonuçlanıyor ve tanıdıklar vasıtasıyla ilgili karar Mayıs ayında çıktı ve aracı ancak Mayıs 2018 yılında satın alabildik ve aracın bedeli 55,000 TL.Personelin o zaman ki yanlış yönlendirmesi ile 6,250 TL zarara uğradım ve o süreçte çok yıprandığım için ve personelinize uyarı/ceza gelmesin diye hiçbir yere şikayet de bulunmadım.


Firmaya 2 sefer mail atmama rağmen ve aranmama rağmen hiçbir sonuç alamadık. A*** B. Bey tarafından arandım kendileri zoraki bir özür dileme ve suçlarını kabul etmeme gibi tavırlar sergilediler. Müşteri memnuniyeti açısından hiç memnun değilim. Departmanlarına mail attım ve hiçbir geri dönüş olmadı. Kısacası muhatap alacağınız birisi bulmanız zor.

Ferhat 335 Okunma

Cevaplar

  • Ferhat25 Eylül

    Öncelikle tekrardan merhaba; Müşteri hizmetlerinden tekrar aranmama rağmen konu ile alakalı şubeye bilgi verdiklerini ve yapacakları bir şey olmadığını ve kısacası hiçbir yardım ve çözüm önerisinde bulunmadılar. Haa bu arada bana yeni araç olduğu için bakım ve parça indirimi sundular fakat zaten ticari araçlarda olan indirimin aynısını sundular. Kısacası hiçbir fayda ve yardımda bulunmadılar. Bu arada 24.09 tarihinde Antalya Konyaaltı şubesinden bakım için fiyat aldım, ve bugün aracı götürdüğümüzde ise farklı bir fiyat verdiler. Çalışan kişinin yanlış bilgi verdiğini ve kusura bakmayın diye geri dönüyolar. Antalya Konyaaltı Mehmet Bilaller ve Ort. Firmasından araç almanızı kesinlikle önermiyorum. Keşke Fiat marka araç alacağımı imkanım olsaydı da fazla verip Ford alsaydım.

  • Fiat Temsilcisi04 Eylül

    FIAT ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. 4442255 Müşteri İlgi Merkezi'miz en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler