Ferre'den Aldığım Ürünün Kısa Sürede Deformasyonu

Tahsin Tahsin28 Ekim 11:06

22 Temmuz'da Ferre marka ankastre set aldık. Servis kurulumundan sonraki gün ocağın beklerinde yanık ve lekeler oluştu. Durumu bildirdik. Garantiden değişim yapıldı. Aradan geçen süre zarfında aynı sorun tekrar meydana geldi. Üretici fabrika müşteri temsilcisine WhatsApp üzerinden durumu yazdım ve resimlerini yolladım. 

Cevaben daha önce değişim yapıldığını ve ikinci değişim yapılmayacağını, istersek ücretli olarak değişim yapılabileceğini yazdı. Ürünün sıcaktan dolayı ve üzerine bir şey döküldüğü için oluştuğunu söyleyerek bunun garanti dışı olduğunu yazdı. Ayrıca aynı sorunun ikinci tekrarı oluyor. 4 ay içinde ikinci defa aynı sorunu yaşadık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tahsin 28 Ekim 16:51

Neyine garanti veriyorsunuz?

Ferre Logo Ferre 28 Ekim 11:22

Merhabalar Tahsin bey şikayetinde de dediği gibi bek kapakları ve demir döküm olan ızgaraları emaye ile bir defaya mahsus değişmiştir. Normalde bu parçalar garantiye girmeyen parçalardır. Bakıldığı zaman bek kapağına dökülen bir madde var ve bu tekrardan sıcağa maruz kalmıştır. Tüketicilerimize bu parçaların bir defaya mahsus değişim olacağını tekrarlaması durumunda ücrete tabi olacağını da her zaman bildirmişizdir. Garantili olmayan işlemlerde garantiden yardımcı olunurken iyi dilekler iletilirken devamı olamayacağı söylendiğinde bu paylaşımları yapmak güzel bir yaklaşım değildir. İyi günler dileriz...

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler