Ferre ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Arif'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ferre Ürün Aldım Pişmanım

2.176görüntüleme
Arif
Arif 28 Kasım 2020 23:13

Geçen yıl temmuz ayında maalesef ki satıcının süslü laflarına kanıp Ferre marka ankastre seti aldık. Mersin Silifke ilçesinde kurulumu yapacak şahsiyet günlerce oyaladı. En sonunda geldi kurulumu yaptı bu defa da sürekli şalter attı. Geldi götürdü fırını saçma sapan vidalar takmış getirmiş. Şikayet yazınca hemen aradılar fabrikadan yardımcı olacağız diye ama o da tabi lafta! Daha sonrasında da havalandırma kısmında değişik sesler gelmeye başladı artık  aramadık. 

Ama daha sonra da kapağı kapanmaz oldu geçen hafta da kapak elimizde kaldı. Servisi arıyoruz sürekli tamam deyip oyalıyor hala gelen giden yok. Nereden bulaştık bu belaya bilmiyorum. Ne malda ne satıcısında ne de servisinde yok. Fırını dışarı çıkartıp yakmama az kaldı!

Ferre Logo
Ferre30 Kasım 2020 11:31

Değerli müşterimiz öncelikle sorun yaşadığınız için üzgünüz. Memnuniyetiniz sağlanana kadar durumun takipçisi olacağımızı bilmenizi isteriz. Ürün veya hizmetlerimizle alakalı her türlü bilgi, öneri ve taleplerinizi [email protected] üzerinden,444 85 38 numaralı çağrı merkezimizden yada 0535 691 55 55 watsapp hattımızdan bildirebilirsiniz. Memnuniyetiniz, memnuniyetimizdir. SAYGILARIMIZLA... FERRE MÜŞTERİ HİZMETLERİ

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler