Ferre Servisin Özensizliği

Burcu Burcu30 Eylül 18:50

İnternetten 3'lü ankastre set aldım. Servis Kargodan gelen seti kurarken fırının rezistansı arızalı çıktı. Sigortaları attırdı. Rezistans değişecek dediler. Tam 15 gün rezistansın gelmesini bekledik. Servisi her aradığımızda kargoda, yolda, orada burada diye bizi oyaladılar. Neyse, rezistansı takmaya gelen servis, fişini çıkarıp mutfaktaki halının üzerine koydular. 

Yerine taktıklarında fırının ayakları yeni almış olduğum halıyı birkaç yerinden delmişti. Halıyı kaldırmamızı söyleyebilirlerdi. Ayrıca ocağı döküm diye aldım. Dökümleri çok yağ tutuyor. Başka markadan almış olduğum ankastre mikrodalgayı kurmak için gelen servis elemanları bana döküm ızgarayı nasıl temizlemem gerektiği hakkında bilgi verip kendileri ile hiç alakaları olmadığı halde ne kullanmam gerektiğini anlattılar. Fırını daha kullanmadım. Onunla ilgili yorum yapamayacağım. Demem o ki, yerli üretime destek vermek amaçlı da olsa, bildiğiniz markalardan şaşmayın. Servis elemanları bile çok fark ediyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ferre Logo Ferre 01 Ekim 08:27

Değerli müşterimiz öncelikle sorun yaşadığınız için üzgünüz. Memnuniyetiniz sağlanana kadar durumun takipçisi olacağımızı bilmenizi isteriz. Ürün veya hizmetlerimizle alakalı her türlü bilgi, öneri ve taleplerinizi [email protected] üzerinden,444 85 38 numaralı çağrı merkezimizden yada 0535 691 55 55 watsapp hattımızdan bildirebilirsiniz. Memnuniyetiniz, memnuniyetimizdir. SAYGILARIMIZLA... FERRE MÜŞTERİ HİZMETLERİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler