Ferre Ne Desem Az Ne Yazsam Az!

Gönül Gönül02 Temmuz 12:13

7 Mayıs tarihinde Hepsiburada üzerinden ; " Ferre Femaş Beyaz İnci 3'lü Ankastre Set,5001 Multi fonksiyon Beyaz Fırın + 3140 Ce Beyaz Cam Ocak+ Fd 102 Yatay Beyaz Cam Davlumbaz satın aldım. Ürün kurulumu için gelen yetkili servis duvardaki havalandırma deliğinin yeterli olmadığını o yüzden fiber karbon filtre kullanacağını ve bunun ekstra bir ücrete tabi olduğunu söyledi. Onu da kabul ettik ve ürün kurulumu tamamlandı. 

Ertesi gün davlumbaz üzerindeki aydınlatma düğmesinin arızalı olduğunu fark ettik. Yalnız arızalar sadece bundan ibarette değildi fırında ayrı arıza, ocakta ayrı arıza bunları defalarca kendilerine bildirdik. Yetkili servis ürünün değiştirilmesi gerektiğini tarafımıza bildirmiş bununla ilgili raporunu tutmuştur. Yalnız ilgili firma ürün değişimi yerine ücret iadesi yapmıştır. Buna da kabul dedik. İşin can alıcı noktasına geldiğimizde ürün kurulurken ekstra ücretle bize satılan fiber karbon filtre elimizde kaldı. Yetkili servisi arayıp ücret iademizi istediğimizde kullanılmış filtreyi kabul etmiyoruz diyorlar. Gönderdiğiniz ürün bozuk, kusurlu mal gönderiyorsunuz ekstradan para almak için filtre satıyorsunuz geri almaya gelince kabul etmiyorsunuz. Ücret iademi geri istiyorum aksi takdirde yasal hakkımı sonuna kadar kullanacağımı tarafınıza bildiririm.

Cevaplar

Ferre Logo Ferre 03 Temmuz 09:53

Merhabalar Gönül hanımla iletişime geçilmiş gerekli görüşmeler sağlanmıştır. Cihazdan kaynaklanan sorundan dolayı setin tamamı iade olarak alınmıştır ama davlumbaz için servisten alınan aksesuarlar firmamızla alakalı olmaya durumlardır. Tüm markalar araştırıldığı zaman servislerin sattığı ve kullanılan aksesuarın iadesi olmaz ama bu durum markalarla alakalı olmayan durumdur. Markamızla olan durumdan dolayı gereken yapılmış iadesi alınmıştır bilgilerinize FERRE - FEMAŞ A.Ş

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler