20 Mayıs 2015
#3245565

MNG Kargo Hasarlı Ürün Teslimatı

29.04.2015 tarihinde Fedex Türkiye olarak çalışan MNG Kargo ile İngiltere'deki müşterime teslim edilmek üzere göndermiş olduğum El Yapımı Ahşap Yüzük adlı ürünüm taşıma esnasında içinde bulunduğu iki kutunun da ezilmesi sonucunda müşterime kırık bir biçimde teslim edilmiş. Bunun üzerine müşteriye para iadesi yapmak zorunda kaldım. Durumu Fedex / MNG Kargoya bildirdiğimde e-postalarıma önce gün aşırı yanıt verildi, 7 Mayıs'tan bu yana ise hiç yanıt alamadım. MNG Kargoya yaptığım şikayette dalga geçer gibi kargoyu nasıl paketlendiğini sordular ve halen bir yanıt yok.

Serkan Serkan 277 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan20 Mayıs 2015

    Bugün saat 14:06'da firmanızdan konu ile ilgilenen bir personel tarafından telefon ile arandım. Bana Dubai'deki Fedex merkezinin hasar tazmini konusunda olumsuz yanıt verdiğini bildirdi. Konu ile ilgili MNG Kargo olarak bir şey yapamayacaklarını bildirdi. Bunun üzerine kendisine yurt dışında muhatap olabileceğim bir yetkilinin iletişim bilgilerini vermesini istedim. Bunu da yapamayacağını bildirdi. Sorunumu MNG Kargo olarak çözemediğinize göre doğrudan Fedex International ile irtibata geçmem için iletişim bilgilerini tarafıma iletmeniz yeterli olacaktır.

  • Fedex Temsilcisi20 Mayıs 2015

    Merhaba Serkan Bey , Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu hakkında gereği yapılarak tarafınıza bilgi dönüşü sağlanacaktır. Paylaşımınız için firmamız adına teşekkür eder,iyi günler dileriz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. 444 06 06 - [email protected]

Ziyaretçi Yorumları