sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fedex Kargomun Gümrükte Takılı Kalması

Beyza Beyza29 Aralık 2016 13:29

İsmim B*** Ç*** ve bana yurt dışından kargo yollayan (Fedex aracılığıyla) arkadaşımın ismi ise B****Al-G****. Bu kargo hakkında bir şikayet yazmak istiyorum. Arkadaşım Suudi Arabistan ülkesinden Türkiye'ye bir hediye göndermek için Fedex kargoyu tercih etti. Hediye de bulunanlar (Kazak, ruj ve telefon kabı). İlk olarak, göndermeden önce ise yetkili kişiye arkadaşım sormuş kozmetik yasaklı ürün mü diye ve yetkili kişi (Fedex çalışanı) "hayır, Türkiye'ye gönderim izni var demiş. " Ama paket Türkiye'ye ulaştığı zaman gümrükte takıldı ve geçiş izni verilmedi. Arkadaşım Fedex'i tekrar aradı durumu anlatmak için ve müşteri hizmetleri tekrardan " kozmetik ürünlere geçiş izni var gözüküyor bilgisayar üzerinden" dedi. Halbuki kozmetik yasaklı ürünmüş. İkinci olarak, vergi kurallarından arkadaşıma bahsedilmemiş, şimdi paketimi alamıyorum ve durumun düzeltilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Fedex Logo Fedex 06 Ocak 2017 13:03

Sayın Yetkili, Müşterimize gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FedEx Express Türkiye

profile-icon Beyza 28 Aralık 2016 22:43

Ve müşteri hizmetleri benim direkt (yenibosna-fedex-gümrük) merkezine gelip konuşmamı kendilerinin daha fazla yardımcı olamayacağını söylediler. Fakat benim yolum oraya çok uzak gelmem mümkün değil ve ben o parayı karşılayacak bir durumda değilim. Ayrıca hatalı olan kişiler Fedex ekibi, bizler değiliz. Sonuç olarak durumun düzeltilmesini ve iki tarafında mutlu olmasını istiyorum. (Kargo takip numara: 785075407182) .

profile-icon Beyza 28 Aralık 2016 22:42

Daha sonra bende Fedex'i defalarca aramama rağmen hem gümrük parası hem de depozito parasını ödeyip üstüne üstlük ruju da alamayıp paketi almamı belirttiler ve bu sorun gümrükle ilgili biz daha fazla yardımcı olamayacağız dediler, fakat hem kendileri hatalı olup karşı tarafa (arkadaşıma) hiçbir şekilde doğru dürüst bilgilendirilme yapmayıp hem de yardımcı olamıyoruz diyorlar. Öncelikli olarak kargo eğer 75€ yı aşıyorsa bunun bilgilendirilmesi (Türkiye'deki gümrüksüz para limitini) ve benim (kargoyu alan) kişinin vergi ödenmesi gerektiğini söylemesi gerektiğini düşünüyorum ve ayrıca yasak bir ürüne geçiş izni var demesi de yanlış bir davranış olup kargomu alamamam kötü bir durum.

profile-icon Beyza 28 Aralık 2016 22:41

Üçüncü olarak, arkadaşım kargo parasını çok fazla ödedi içindeki hediyelerden neredeyse daha fazla ve ayrıca arkadaşım ne de ben hediyeleri kaybetmek istemiyoruz. Bu durumda arkadaşıma paketin geri gönderilmesini ve ödediği kargo ücretin geri karşılanmasını talep ediyoruz (Fedex kargo hizmeti) 'nden. Çünkü yetkili kişi ruja izin verildiğini ve de Türkiye'de bulunan vergi kuralları hakkında hiçbir şekilde açıklamada bulunmadığı için bu şekilde şikayette bulunmak istiyorum.

profile-icon Beyza 28 Aralık 2016 22:40

İkinci olarak, vergi kurallarından arkadaşıma bahsedilmemiş, eğer 75€ üzerinde bir ürün (kargo ücreti de dahil) gönderilirse Türkiye'ye gümrükte takılıp vergi ödeneceğini bilmiyormuş (benim tarafımdan). Bunu öğrenmesi paketin gümrükte takıldığı zaman ortaya çıktı ve ayrıca bana Fedex müşteri hizmetleri ulaşıp bu durumu aktardığı zaman benim haberim oldu, normalde böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım. Ve arkadaşım zaten bunu bilseydi eğer kesinlikle başka bir yolla bana gönderebilirdi ama hızlı ulaşım için Fedex'i tercih etti ve Fedex'in sorumsuz davranışını yüzünden hiçbir şey bilgilendirmediği için paket boşu boşuna gümrükte takıldı.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler