Toplam çözüm sayısı
..
Farmasi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tülay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Farmasi'de Üye Kapma Savaşı

29624görüntüleme
Tülay
Tülay 21 Mayıs 12:14
Çözüldü Çözüldü
Tülay'ın Teşekkür Mesajı
“Müşteri hizmetlerinden Sevda hanım dönüş yaptı süreci takip ettiği için teşekkür ederim. Şikayetim firmaya kazanç sağlamak için giren üyelerin hatasıdır. Firma tarafından bilgi paylaşımı yapılmamıştır yapılan bilgi paylaşımı üye kaynaklıdır”

Farmasi üyeliğim uzun zamandır tanıdığım arkadaşım f**a*** tarafından yapılmıştır. Ara ara herhangi bir zorunluluk olmadan da kendi kullanacağım ürünler için sipariş veriyorum. F*** hanım dan da memnunum. 3 ay sipariş vermediğim zamanlarda üyeliğim askıda kalabiliyor, bunu ben sisteme girerek ya da f*** hanıma bilgi vererek askıdan alıyoruz. 

Fakat son zamanlarda telefonum farklı kişiler tarafından aranıyor ve Farmasi'den aradıklarını firma tarafından bilgilerimin verildiğini ve üyeliğimi askıdan alabileceklerini ve bundan sonra sponsorumun kendilerinin olacağını belirten telefonlar alıyorum. En son 05****81-0543*****4 numaralı telefonlardan aynı konu ile ilgili arandım. Bu hiç etik olmayan başka sponsorun üyelerini resmen çalmak olan bir davranıştır. 

Ayrıca da benim için en önemli konu şahsi telefon numaramın 3. Kişilerle paylaşılıyor olmasıdır. Beni arayan kişi telefon numaramın Müdür B***ö*** tarafından verildiğini söylemiştir. Konuyla ilgili hem B***ö***dan hem de beni arayarak üyeliğimi üzerine almak isteyen şahıslardan şikayetçiyim. 

Benim onayım olmadan kimse benim telefon numaramı başka kişiler ile paylaşamaz, kimse arayamaz ve mesaj gönderemez. Eğer devam edilirse gerekli yerlere şikayetimi iletiyor olacağım. Konuyla ilgili Farmasi'nin destek bölümüne şikayetimi ilettim. Farmasi tarafından tarafıma çözümlendi, adı altında saçma bir e-mail gönderilmiş. E-malin içeriğinde kanıt ve belge istiyorlar. 

Beni arayan numaralar ve adını ilk kez duyduğum müdürün adı bir kanıttır. Bu kadar saçma bir çözüm duymadım, bu çözüm bulmak değil olayın üstünü örtmektir. Konuyla ilgili gerekli uyarıların yapılmasını ve tarafıma bildirilmesi talep ediyorum. Firmanıza güvenim tamamıyla sona ermiştir.

Tülay
Tülay21 Mayıs 16:21

Müşteri hizmetlerinden Sevda hanım dönüş yaptı süreci takip ettiği için teşekkür ederim. Şikayetim firmaya kazanç sağlamak için giren üyelerin hatasıdır. Firma tarafından bilgi paylaşımı yapılmamıştır yapılan bilgi paylaşımı üye kaynaklıdır

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Sadık
Sadık04 Ağustos 19:20
 

Farmasi maalesef öyle. Benim adıma da sipariş girilmiş haberim olmadan 😀

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile