Fakir ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Fakir Kahve Makinesi Kırmızı Işık Yanıyor!

4.378görüntüleme
Zeynep
Zeynep 24 Ekim 2020 18:47

Bim'den çok isteyerek aldığım kahve makinem ilk aldığımda birkaç kez normal kahve yaptı daha sonra sürekli kırmızı ışık yandı kahve pişirmedi. Bim'e götürdüm iade etmek istedim garanti imzalandığı için iade alamayız dedi servise verecekler diye bıraktım oraya 13 gün geçti aramadılar. Ben gittim iki kasiyer farklı şeyler söyledi sorun yok dediler eve geldim denedim bu kez pişirdi kırmızı ışık yanmadı ama bir daha yapamadım çünkü hep kırmızı yandı. Bim'i aradım biz kaç kez denedik kahve yaptık çalışıyordu servise vermediklerini söylediler ve cezveyi çelik kaşıkla karıştırmışlar yepyeni ürün çizilmiş bir şeyi yok diyorlar ne kadar anlatsam da anlamıyorlar aldığıma bin pişman oldum. Bakalım Fakir bunu okuyunca sorun çözülecek mi bunun peşini bırakmayacağım kimse bu ürünleri parasız bedavaya almıyor ben iade alınmasını istiyorum.

Gelişme
Gelişme

07 Kasım 2020 10:38

İki hafta önce şikayetimi yazmıştım otomatik bir mesajla Fakir in bana 7 iş günü içerisinde dönüş yapacağı mesajı geldi tabi ki geri dönüş yapılmadı hatta müşteri hizmetlerini aradım ama bir türlü görüşme sağlayamadım. Bim le çözüme ulaştık teşekkürler " Bim" yazık sana Fakir!

Fakir Logo
Fakir24 Ekim 2020 19:00

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler