Fakir'den Aldığımız Shaye Çay Makinesi Demliği Kırıldı

Gümüş Gümüş20 Eylül 11:21

2019 yılının sonunda aldığımız Fakir Shaye çay makinesinin6 ay sonra demliği tuhaf bir şekilde kırıldı Çay makinasını alt kısmında da hafif bir çatlak oluşmuş Garanti kapsamında olduğu halde Kayseri bayisi bunu kabul ermedi tamam dedik en azından. Paramızla alalım dedik onu da getirmedi. O kadar paraya aldığımız ürün maalesef kullanım dışı oldu ayrıca yukarıda belirttiğim gibi alt haznede de hafif bir çatlak var.

 Ürün aşırı kireç yaptı uygun ürünlerle temizlesem de tam çıkmıyor cam olduğu inde dışarıdan kötü duruyor Buraya yazmamın nedeni bayinizle bu sorunu çözememiş olup buradaki yazılan şikayetlerde demlik ve ürün değişimi yapıldığını görmüş olmamdan Fakir markasına yakışanda budu. R Bu zaman oldu resmen ürün elimde patladı lütfen benim sorunuma da çözüm bulun.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Fakir Logo Fakir 3 hafta önce

Merhaba, Değerli müşterimiz ile irtibata geçilmiş olup memnuniyetine aracılık edilmektedir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241

profile-icon Gümüş 3 hafta önce

Ürünüm 6 aydır kullanım dışı kaldı Çözüm bulunacak diye çay makinesiz kaldım Fakir ailesine ve markasına güvenerek aldığınız ürün çöp oldu Garantili ürün olmasına rağmen hiçbir çözüm üretmediniz Bayinize gittim bekledim buraya yazdım bekledim firmamızı aradım bekledim sonuç olarak paramızla bile bir demlik temin edilmedi lütfen artık ben bu üründen vazgeçtim zaten tüketici kanuna ürünün temin edilme aşaması çoktan geçti bari bir alt modelle değiştirin de bizde cay makinesiz kalmayalım

Fakir Logo Fakir 21 Eylül 08:13

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

profile-icon Gümüş 20 Eylül 00:34

Haznenin giruntusunude resimde paylaştım

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler