Fakir Yedek Parça Desteği Yok Ve İlgisizler

Orhan Orhan01 Ekim 09:09

6 yıl önce satın aldığımız Fakir Torque 1800 kıyma makinesini çok sık kullanmamıza rağmen arıza yaptı. Yaklaşık 2 ay önce servisine teslim ettik. 1.5 ay hiç geri dönüş yapmadılar. Müşteri hizmetlerini arayarak takibini yapmak istedik ve servisin merkeze kayıt açmadığını öğrendik. Son 15 gün birkaç defa arayarak merkezi işlemleri hızlandırmak istedik, mail yazdık ve sonunda yedek parçasının olmadığını yeni bir makine almamızı önerdiler. Aldığımız ürün tüm satış noktalarında satılmasına rağmen yedek parçasının olmaması kafa karıştırıcı bir durum. 

7 yıl yedek parça garantisi olmasına rağmen elimizdeki ürünü çöpe atıp farklı bir ürün aldırmakta ısrarlılar. Evimde Fakir marka farklı birkaç ürün daha var, bundan sonraki tercihim kesinlikle bu marka olmayacaktır. Tüm servis başvuru belgelerim, müşteri hizmetleri arama ve yazışmalarım, fatura belgelerim gerçektir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Fakir Logo Fakir 01 Ekim 09:15

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler