Fakir Ürünün Sorunu Çözülmüyor

Cigdem Cigdem24 Haziran 14:56

Marka olarak alıp da pişman olduğum servisinin ve temsilcilerinin yardımcı olamadığı sat-kaç usulü çalışılan bir firma. Beğenerek aldığım ve kullandığım halı yıkama makinesi hortumu resmen çizgi çizgi yarıldı su girişi kendi kendine çatladı, aynı anda almış olduğum ne halı yıkama ne de çay makinesinden memnun kalmadım. Çabuk arızalanıp garanti kapsamında olmasına rağmen tüketici kullanım hatası olarak değerlendirilip ücret istenilen bir firma.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Fakir Logo Fakir 02 Temmuz 16:20

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cigdem 02 Temmuz 17:21  

    Daha önce firmanıza ilettiğim mailde evet bana geri dönüşünüz yetkili servisin notu bizim için önemli müşteri kullanım hatası diye cevap verilmişti hortumla IP atlıyorum sanki vurma çarpma olmadan su giriş çatladı her yere saçıldı çay makinesi keza

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler