Fakir ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Fakir Ürünler Kalite Kontrolden Nasıl Geçiyor?

976görüntüleme
Aycan
Aycan 11 Kasım 2020 18:08

11-11-2020 servis görevlisi paketi açtı ve makine kullanımını anlattı. Başlıktan su az akıyor. Görevli yeni başlık getirdi ama sorun aynı üstelik bu seferde yıkama yapılırken basılan 2. Düğme işlevsiz ve hortumlardan su geçişi yok. Bir hevesle alınan ve paketinden çıkan ürün nasıl bu şekilde olabilir. Bu Fakir kalite kontrol mekanizmasında ciddi sorun var demektir! Daha kullanmadan sorun çıkan ürün yüzünden servis görevlisi bey bile mahcup oldu servise götürüp gerekli tamiri yapacağını söyledi ama asla kabul etmedim ve değişim istedim. 10-15 gün sürer dedi. Bu süreyede ekstra canım sıkıldı. Yarın gidip tamamen iade etmeyi düşünüyorum çünkü baştan böyle olan ürünlerde yenisi bile gelse sonradan da hayır gelmiyor. Yıllar önce İlk çıkan halı yıkamayı ailem kullanırdı taş gibiydi. Bildiğim markadan şaşmayım dedim ama çok pişmanım. Bu durumdan işlerimde aksadı.

Fakir Logo
Fakir11 Kasım 2020 18:15

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Ali
Ali12 Kasım 2020 17:13
 

Kesinlikle iade edin biz 2 yıl önce 3 tane aldık bunlarda hortum kırılma kronik bir sıııntı şu anda 250 TL bir hortum sizin yerinizde olsam hemen iade ederim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler