Fakir  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aylin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Fakir Ürün Sürekli Bozuluyor

2.757görüntüleme
Aylin
Aylin 25 Kasım 2020 18:14

Bim'den aldığım Fakir marka rondo seti her kullandığımda bir yeri elimde kaldı bir kez servise götürdüm eve geldim 1 hafta inde aynı arızayı verdi. Bunun dışında çırpma teli rondo kilitleri gibi bir çok yerinde hasar oluştu tabi bunlar çok fazla kullanmadan başıma geldi maksimum 4veye beş kez ancak kullanabildim. Şimdi tekrar servise götürmek istiyorum fakat fişin yazıları silinmiş ondan dolayı garantiden yaptıramıyoruz ne yapacağımı bilmiyorum bir kenarda duruyor aldığım güne pişmanım bir daha asla Bim'den elektronik bir şey almam.

Gelişme
Gelişme

11 Aralık 2020 00:34

Daha önce şikayet kaydı oluşturduğum ürünün fişteki yazıları silindiği için garantisi olduğu halde servis kabul etmemişti bu sorunum çözüldü. Fakat servis ürünü ücretli yapmaya çalışıyor halbuki daha önce de aynı arızadan dolayı garantisinden yapmıştı fakat eve getirdim 1 kez kullandım aynı arızayı verdi, ayrıca çırpma tellerini kullanırken teller yiyeceğin içine düşüyor. Bir de blender'ın kilit yerinin plastikleri ufalandı kilitlemiyor ürünü hiç kullanamadım elimde kaldı ve ben bunları ücretli yaptırmak istemiyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler.

Fakir Logo
Fakir25 Kasım 2020 18:15

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler