11 Kasım 2018
#11134760

Fakir Temper Marka Çay Makinesi Arızası!

Ürünü aldık kullandığımızın 2. haftası arızalandı, su sızdırdı, su göstergesinde buhar oluştu ve LED ışıkları yanıp sönmeye başladı. Satılan ürün resmen ayıplı maldır, Maltepe'de ki teknik servise götürdüğümüzde iadesini talep ettik teknik servis iadesi olmayacağını tamir edileceğini söyledi, 2 hafta serviste kaldı. Ürünü bugün aldık eve getirdik, hala su sızdırıyor, ledleri hala yanmıyor ve su göstergesinde buhar var yani hala içine su sızıyor makinenin. Ürün hem ayıplı mal hem de teknik servisten tamiri yapılmadan geri verilmiş durumda. 600 küsur Türk lirası ödediğim bir ürünü kullanamıyorum, ayıplı malın tamiri olmaz yenisi verilir, tamire bile razıydım o da dalga geçer gibi yapılmamış, ürünün yenisinin gönderilmesini talep ediyorum.

Pelin Pelin 5.400 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Pelin'in Teşekkür Mesajı12 Kasım 2018

    Öncelikle bu kadar çabuk geri dönüş alacağımı düşünmemiştim, şikayetimden bir gün sonra Fakir genel merkez hemen iletişime geçti, bu bir tüketici olarak benim için çok önemli, ürünün iadesi sorunsuz bir şekilde yapıldı, tüm Fakir genel merkez çalışanlarına özellikle sürecin başından sonuna kadar birebir ilgilenen genel merkezden Bahar hanıma çok teşekkür ederim.

  • Fakir Temsilcisi12 Kasım 2018

    Merhaba, Değerli müşterimiz ile irtibata geçilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241 www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr

  • Pelin11 Kasım 2018

    Ürünün teknik servisten döndüğünde çekilen fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları