sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fakir Temper Çay Makinesi Su Sızdırıyor

İlay İlay07 Mayıs 23:54

2019 yılında aldığım ve garantisi devam eden Fakir marka temper çay makinesi, kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra alt aparatından su sızdırmaya başladı öyle ki makine yüzünden her mutfak tezgahım su altında kalıyor. Çay makinesini servise gönderdim sorunun garanti kapsamında giderildiğini iddia edip verdiler ancak birkaç gün sonra su sızdırma sorunu devam etti. Kesinlikle bu çay makinesi verilen parayı hak etmiyor, sorunu sürekli tekrarlayan ve kullanıcı hatası olmayan garanti kapsamındaki ürünün serviste tamiri yerine firmaca yenisiyle değiştirilmesi gerekirdi.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon İlay 04 Haziran 08:30

Müşteri Hizmetleriyle görüşmem sonucunda "Çay makinesinin yenisiyle değişeceği, bunun için servise tekrar bırakmam gerektiği" yönünde söz aldım. Makineyi servise bıraktıktan sonra yaklaşık 2 hafta bekledim. En sonunda müşteri hizmetleri arayarak makineyi gidip alabileceğimi ilettiler. Servise gittiğimde bana vaat edildiği gibi yeni çay makinesini almayı beklerken, servisin mevcut çay makinesi tekrar tamir ettiğini iddia ederek teslim etmeye çalıştığını gördüm. Müşteri temsilciliğiyle konuşmamı, bana böyle söylenmediğini belirtmeme rağmen yapabilecekleri bir şey olmadığı, beni servisten hiç aramamalarına rağmen "arayıp durumu haber verdiklerini" iddia ettiler. Şimdi soruyorum; değiştirmeyeceğiniz çay makinesi hakkında bu yönde bir taahhütte bulunup daha sonra dalga geçer gibi yapıldığı iddia edilen eski çay makinesini verip sorunun çözüldüğünü iddia etmek ne demek? Bir seneden kısa bir süre içerisinde aynı sorunla 2 kez servise başvurmam bu çay makinesinin tamir edilemediğini görmenize yetmiyor mu? Aynı servis aynı sorunla zaten daha öncesinde bu makineyi tamir edememiş, ancak tamir ettiğini iddia ederek teslim etmişti. Ürününün arkasında duramayan, müşterisine gerçekleştirmeyeceği vaatlerde bulunan bir markaya ne kadar güvenilebilir? Üstelik servisten makineyi bu şekilde teslim almayacağını belirterek almamamın ve yeni sorun kaydı oluşturmamın üstünden 2-3 gün geçmesine rağmen hala geri dönüş yapılmadı. Kesinlikle konuyu Tüketici Mahkemesi'ne taşıyacağım...

Fakir Logo Fakir 14 Mayıs 18:46

Sayın Müşterimiz, Cep telefon numaranızdan iletişime geçilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

profile-icon İlay 14 Mayıs 18:42

Müşteri hizmetleri bugün saat 14.00'te geri dönüş yapacağını belirtmişti. Hala geri dönüş beklemekteyim.

Fakir Logo Fakir 14 Mayıs 09:45

Sayın Müşterimiz, Cep telefon numaranızdan iletişime geçilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

profile-icon İlay 14 Mayıs 00:20

Şikayetimi ileteli 6 gün geçti ve hala firma benimle iletişime geçmedi. Çay makinesindeki akıtma sorunu hala devam ediyor.

Fakir Logo Fakir 13 Mayıs 22:13

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4440241 nolu Fakir Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler