Fakir ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ugur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Fakir Temper Çay Makinesi Kalitesizliği

1.874görüntüleme
Ugur
Ugur 04 Kasım 2020 10:02

11.03.2019'da Balıkesir/Edremit nevada mağazasından almış olduğum Fakir temper çay makinasını aldığım tarihten bu şikayeti yazdığım güne kadar doğru düzgün çalışmamış ve 3üncü kez servise götürmüş bulunmaktayım. 1 arıza alt demlikten su kaçırıyordu 2. Arıza elektrik arızası ve 3. Arıza hiç tepki yok şu an ve arıza vermeden 1 gün önce su kaynayınca makine atmıyor ve üst demlik sapı eriyor bunu kullanıcı hatası olarak çıkarmaya çalışıyor teknik servis

Biz bilgisiz bir insan değiliz üst demliği ay gazın üstüne koyalım hadi koyduk diyelim neden komple erimiyor teknik servisiniz hiçbir zaman tecrübeli olamadı. Bana mantıklı açıklama yap diyorum onu da yapamıyor. Fakir elektrikli ürünleriniz tamamen pişmanlık fabrikadan yeni ürün gelecek diyorlar çıkma ürün takıyorlar. 

Bir daha asla ama asla Fakir marka ürün tercih etmeyeceğim ve etrafımızdaki herkese sosyal medya dahil paylaşımda bulunacağım. Eşim ve çocuğum sosyal medyada takipçi sayıları yüksek olan kullanıcılar ve pişmanlıklarımızı orada bile dile getireceğimizden şüpheniz olmasın.

Fakir Logo
Fakir04 Kasım 2020 10:15

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

Ugur
Ugur04 Kasım 2020 10:18

Otomatik Cevabla hiçbir Çözüm Yolu Bulunmayacağını Hepimiz Biliyoruz Oyalama Taktiği Teşekkürler.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler