03 Aralık 2016
#7112219

Fakir Teknik Servis Hizmet Kusuru!

Fakir marka Ceremony çay makinesi aldık ve 1 ay içerisinde yıkama esnasında alt hazne çatladı. Teknik servise (Hilal Servis Fakir yetkili servisi) gittiğimizde bunun kullanıcı hatası olduğu konusunda bilgi döndüler. Buraya kadar her şey normaldi. Peki o zaman parça temini edelim ücreti ne ise öderim dedim tarih 24.09.2016 size en geç 1 hafta içinde döneriz dediler. Dönmediler ben aradım henüz fabrika dönüş yapmadı bilgisini aldım. Bir hafta sonra bir daha ve haftalarca böyle geçti hiç bilgi alamadım hep ben aradım. En sonunda teknik servise gittim. Parça tedarikini sağlanmadığını ve belli bir ücret karşılığında benzer bir ürün onaylarsanız temin edilecek ve bir hafta içinde size bilgi vereceğiz denildi 2 hafta geçti ve bugün yine aradım. Ne oldu bizim çay makinesi diye ve hala cevap ürün henüz gelmedi cevabı aldım. Böyle bir servis yapılanması hattımda rastlamadım.

Mustafa Mustafa 4.659 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fakir Temsilcisi21 Aralık 2016

    Sn. N., Değişim talebiniz işleme alınmıştır. Yeni ürününüz en kısa süre içerisinde yetkili servise gönderilecektir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz.

  • Mustafa20 Aralık 2016

    Siyah-kırmızı renk shaye model çay makinenizi talep ediyorum. Teşekkürler

  • Fakir Temsilcisi12 Aralık 2016

    Sn. N., Öncelikle tarafımıza ulaşarak bu konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Değişime açılan ürününüz Ceremony çay makinesi stoklarımızda olmadığı için farklı bir ürün modeli beğenip tekrar dönüş yapmanızı rica eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Tic. A.Ş. Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241 www.fakir.com.tr

Ziyaretçi Yorumları