sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fakir Özensiz Servis Düşük Kalite

Aynur Aynur15 Haziran 08:46

Çeyizim için aldığım Temper Çay Makinesi Rouge 41003395 6 aylık kullanımım sonucu alt plastik tabanında kablo yanığı oluşturdu. Ürünü servise götürdüm. Garanti sayılmaz ama yapalım dendi. Bildiğimiz üzere büyük bir firma olan fakirden sadaka niyetine ürünüm yapıldı. Ancak ürün geldiğinde su damlatma ve bekleme seviyesinde suyu sıcak tutmama sorunu çıkardı. Müşteri hizmetlerini aradım. Tekrar servise götür şeklinde çözüm buldular. 

Servise tekrar götürdük. İstediğiniz kadar arayın hep bize getireceksiniz dendi. Şu an makine elimde. Su akıtıyor. Çeyizim için aldığım ürün elimde kaldı. Ne servisten memnun kaldık ne şikayet yönetiminden.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Aynur 26 Haziran 08:36

3. Kez şubenize getirdik 3. Kez bozuk tamir edildi. Tertemiz ürünüm bozuldu. Yazık.

Fakir Logo Fakir 15 Haziran 14:05

Merhaba, Değerli müşterimiz ile irtibata geçmiş olup hizmet sürecine aracılık edilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241

profile-icon Aynur 15 Haziran 13:33

Yanıt olarak tekrar servise götürmemi tavsiye ettiniz. Servisiniz bozdu ürünümü. Çözüm bu mudur?

Fakir Logo Fakir 15 Haziran 09:40

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler