Fakir  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Fakir Kahve Makinası Sorunsalı

282görüntüleme
Emre
Emre 20 Kasım 2020 16:52

Yaklaşık 5-6 ay önce internetten Fakir markalı 2 cezveli makine sipariş ettik. İlk zamanlar iyiydi ama daha sonra makinenin sol gözü çalışırken sağ tarafına kahve koyunca makine kendi kendisini kapatıyor kahveyi yapmıyordu ve sol gözüne kahveyi koyduğumuz zaman erken uyarı veriyor ve kahve buz gibi yapıldı olarak ikram ediliyordu. Geçen hafta teknik servise verdik 10 gün yaptılar bugün aldım. Denemek için yaptım ama değişen bir şey yok sağ gözü yine kahve yapmıyor. Servisi arayıp söylediğimizde ise kahveyi çok koyun diyorlar sanki biz akıl edemiyormuşuz gibi. Parayla rezil olmak lafının tam anlamı Fakir markalı bir ürün almaktır.

Fakir Logo
Fakir20 Kasım 2020 17:00

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Uğur
Uğur20 Kasım 2020 17:39
 

Bir de utanmadan buradan otomatik mesaj göndermiyor lar mı sanki bütün sorunu çözecek vermiş gibi aldı yaratıyorlar. Artık Fakir markalı kibrit bilet satın almam. Kesin yanmaz

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler