Fakir ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yiğit'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Fakir Kaave Susuz Çalışmama Özelliği Yalan

1.255görüntüleme
Yiğit
Yiğit 12 Ekim 2020 09:44

Hediye olarak gelen Fakir Kaave makinemiz ürün özelliklerinde "Su olmadan çalışmasını engelleyen koruma" şeklinde belirtilse de su koymadan çalışmış ve indeki kahveyi yakarak bozulmuştur. Cihazda fiziksel hiçbir deformasyon yok ancak cihaz şu anda hiçbir şekilde tepki vermiyor, çalışmıyor. Hediye olarak geldiği için garantiye gönderemiyoruz ancak satılan üründe belirtilen özelliğin gerçekte bulunmadığını maalesef öğrenmiş olduk. Tüketici yanıltılmakta ve bu özellik sebebiyle ürünü tercih edenler sonunda bu durumla karşılaşabilirler.

Fakir Logo
Fakir12 Ekim 2020 09:45

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

Yiğit
Yiğit21 Ekim 2020 16:44

Tarafımla iletişime geçilmemiştir.

Yiğit
Yiğit19 Kasım 2020 09:59

Tarafımla iletişime geçilmemiştir.

Fakir Logo
Fakir19 Kasım 2020 15:55

Merhaba, Değerli müşterimiz telefonda yapılan görüşmemize istinaden eposta adresinize gönderilen ileti yanıtını rica eder; Sağlıklı, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler