17 Mart 2017
#8061502

Fakir İade Ücretini Ödemiyor

1 Şubat 2017'de ürün 3. arıza nedeniyle, istenilen tüm evraklar telefonda sorularak hazırlanıp servise teslim edilmiş, üzerinden 47 gün geçmesine rağmen ücret iadesini yapmıyorlar. 17 Mart tarihinde aradığımda da servise gidip ibraname doldurmamı söylüyorlar. Peki 28 Şubat'ta aradığımda neden 15'ine kadar ücret iadesini yapacağınızı söylediniz. Tamamıyla iş bilmez bir müşteri hizmetleri servisi ve iş bilmez bir servis ağıyla çalışıyorlar.Diğer markalar mağdur olma diye servisi ücretsiz ayağına getirir o da bozulursa. Fakir markasının çay makinesi kısa zamanda 3 kez bozuluyor. 3 kez servis yolu arşınlıyorsunuz üstüne üstlük 3 kez arızalanmış ürünü yasal hakkınız olarak iade etmek istediğinizde iş bilmez servis ve müşteri hizmetleri ile sinir krizine giriyorsunuz. Tebrikler Fakir Türkiye!

Mustafa Mustafa 3.731 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa21 Mart 2017

    İstenilen evraklar; 1 Şubat 2017'den önce telefonla aranarak sorulmuş, bahsettiğiniz evraklar hazırlanarak (orijinal fatura ve nüfus cüzdanı fotokopisi IBAN numarası imzalar vs.) 1 Şubat 2017'de servise teslim edilmiştir.

  • Fakir Temsilcisi21 Mart 2017

    Sn. Mustafa Ş., Öncelikle tarafımıza ulaşarak bu konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ücret iadesi taleplerinde yetkili servise orijinal fatura ve nüfus cüzdanı fotokopisini teslim etmeniz ve serviste ibraname formunu doldurup imzalamanız gerekmektedir. Fax ya da mail yoluyla gönderilen formlar kabul edilmemektedir. Bu bilgiyle işlemlerinizin en kısa süre içerisinde sonuçlandırılması için yetkili servis ile mutabık kalmanızı rica eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Tic. A.Ş. Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241 www.fakir.com.tr

Ziyaretçi Yorumları