Fakir Garantisi Vardı Garantisiz Oldu

Mustafa Mustafa22 Eylül 18:39

2018 yılında hediye gelen violet su ısıtıcı 5 kere servisten sonra yenisi ile değişti, yeni gelen çok kısa bir süre geçmeden aynı arızaları çıkarttı 2020 yılının kurban bayramına 20 gün vardı servise verildi ve arifeye 3 gün kala garantiden termostat işi sensör değişti diyerek ürününüz hazır alabilirsiniz dendi.

Tabii ki yeni gelen ürünün de aynı şekilde kusurlu ve kabahatli olduğunu görerek ya bu serinin değişmesini ya da üst modeli ile değiştirilmesini talep ettim ve bugün bana şöyle bir mesaj geldi resim ekte bıraktım şimdi soruyorum parçası işi sensör termostatı garantiden değişirken garantili oluyor da kusurlu ürünün serisi bozuk üst modeli istiyorum deyince mi yetkili biriminiz veya sorumlularınız garanti dışı yapıyor.

Gerekli konuşma görüşmeleri müşteri hizmetlerinden y****** hanımla yaptım ve ses kaydına sizinde alındığı gibi bende ses kaydına aldım CMK 125. Maddesi gereği kişisel hakları koruma kanunundan da bilgim var bakalım yapılan işlem ve işlemler neler olacak göreceğiz. İşlem tarihlerini servise teslim edilme tarihleri de 45 günden fazla oldu Fakirden şikayetçi değilim evimdeki bütün ürünler fakirden ancak 1 ürünün bu kadar sorun ve sıkıntı çıkartması garantiliyken birden garantisiz geçiyorsa bu fakirin Serviste bekletme süresindendir. 

Müşteri memnuniyetinin bu şekilde karşılanması eğer memnuniyetse Sosyal medya basın kuruluşlarınında emin olun böyle giderse bilgileri de olacak yazılı görsel ve seslerle o zaman sizin memnuniyetinizi de bütün Türkiye görsün bakalım onlar mı sizden siz mi onlardan memnun kalacaksınız ya bu konuya ivedi çözüm bulun başınızdan savsaklamayın ya da bende hukuksal olarak haklarımı aramaya başlayayım.

Cevaplar

Fakir Logo Fakir 23 Eylül 08:18

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler