10 Mayıs 2016
#5472340

Fakir Garantili Ürüne Tamir Ücreti!

Ağustos ayında aldığım Fakir River Çay Makinesini götürdüğüm serviste on-of düğmesini ücretli olarak değiştirdiler. İç tarafından kırık olan bir parçaya dışarıdan nasıl bir müdahalem olabilir. Fakir gibi bir markaya hiç yakışmadı.

İbrahim İbrahim 2.049 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim13 Mayıs 2016

    İç tarafta oluşan bir kırık için nasıl bir müdahalemiz olabilir anlamış değilim ama. Cihazı aldığım yer yani vatan"dan parçayı değişmeyeceklerini söylediler de inanmamıştım. Bir daha fakir markalı ürün almak mı tövbeler olsun. Ayrıca yazıklar olsun. Fakir işine nasıl geliyorsa öyle hareket ediyor. Servise tanıdık birisi aracılığıyla gittiğin zaman sorun kalmıyor. Her türlü onarım, kırık:=))) garanti dahilinde yapılıyor.

  • Fakir Temsilcisi12 Mayıs 2016

    Sn. Aktuğ, Satış sonrası hizmette garanti Belge Uygulaması esaslarına dair yönetmeliğin “malın bütün parçaları dâhil olmak üzere tamamı firmamızın garantisi kapsamındadır” ilgili maddesi ile garanti şartlarındaki tüm maddeler firmamızın tüm birimleri ve yetkili servislerince uygulanmakta olup, yalnızca sarf malzemeler (torba, filtre, deterjan vb.) ile yetkili servislerimiz tarafından kullanıma bağlı net olarak tespit edilip raporlanan, bilirkişi testine girebilecek arıza, oluşan kırık, kopma, parça deformasyonu, hasar, ürün bakım eksikliği ile oluşan sıkıntılar vb. durumları garanti harici işlemle bedeli karşılığında ücretlidir. Söz konusu ürüne ait herhangi bir parça kırık, çatlak ya da deforme olmuşsa iş bu bilgi durumu ile işlem garanti harici olur ki, kırılmanın nasıl oluştuğu tespit edilemeyeceğinden parçanın yenisi ile değişimi ücreti mukabilidir. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Tic. A.Ş. Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241 www.fakir.com.tr

Ziyaretçi Yorumları