09 Ocak
Yorum Yap
#11422841

Fakir El Süpürgesi Beş Ayda Bozuldu!

Ben bin TL verip Fakir marka şarjlı el süpürgesi aldım. 5 ay geçmeden arıza verdi bozuldu. Müşteri hizmetlerini aradım bin TL verip 5 ayda bozulan süpürgeyi istemediğimi ve iade etmek istediğimi söyledim servise yönlendirdiler. Anadolu yakası bulgurluda bulunan servise gittim durumu izah ettim daha beni dinlemeden çarpmışsın dedi iade olmaz dedi nereden biliyorsun dedim çarptığımı neyse öyledir zannettim dedi. Siz alın ben arayacağım dedim.


Çıktım servisten çağrı merkezini aradım durumu anlattım 2 gün sonra SMS geldi ürününüz garanti dışıdır parça değişimi ücretli sağlanacaktır diye. Servise gittim adam gayet Zafer kazanmış havasında bana kırık senin parçan dedi neresi kırık dedim inanın gösteremedi bile.


Şurası diyor bakıyorum bir şey yok en sonunda ver dedim olsun ver yenisini dedim 125 TL ödedim çıkarken bana dedi ki sen çağrı merkezini aramasaydın ben garanti kapsamında değiştirirdim ürününü dedi madem garantiye giriyordu neden benden para aldınız sadece iade istedim diye adam yüzüme böyle dedi. Sen aramasaydın senin parçan garantiye giriyor değişirdi ama yapmadım dedi. Arızası neymiş dedim bakmadım dedi.


Bir birimize girdik orada gırtlak gırtlağa sonra gene aradım çağrı merkezini sonuç mu verdikleri yeni parçada bozuldu 10 gün sonra. Bir daha evime Fakir sokarsam ne olayım. Helal etmiyorum size bir tek kuruşu.

Ozan Ozan 811 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Fakir Temsilcisi10 Ocak

    Merhaba, Değerli müşterimizin eposta adresine bilgilendirme iletisi gönderilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241

Ziyaretçi Yorumları