Fakir Çay Makinesinde Sınıfta Kaldı

Abdullah Abdullah14 Temmuz 13:09

Yıllardır Fakir marka ürünler kullanan biri olarak Fakir shaye isimli elektrikli çay makinesi aldım. Demlik kısmının kapağında kronik bir arıza olması dolayısıyla değişim yapılacak dendi. Yine shaye istememe rağmen elimizde yok diyerek başka model seçmemiz istendi. Mecburen Fakir river modelini almak zorunda kaldık. Kaynatma fonksiyonu çalışan ancak sıcak tutma özelliği çalışmayan bir ürünle karşılaştık. Elektrikli çay makinesinin yaptığı asıl iş ‘’sıcak tutmak’’ iken bize verilen çay makinesi river sadece kettle görevi görüyordu. Üç defa servise götürmeme rağmen sadece ‘’sorun tespit edilmedi’’ diyerek cevap verildi. İstanbul’da servise gidip geldiğim zaman ve yakıtla zaten yeni bir çay makinesi alırdım ancak ayıplı bir ürünün değerlendirilip firmanın yardımcı olacağı yanılgısına düştüm. Sayısız defa Fakir’den ürün alıp kullanan biri olarak bu durumu Fakir’e yakıştıramadım. Müşteri memnuniyeti demek ki pek de önemli değil. Umarım evimdeki diğer Fakir ürünlerimde sıkıntı yaşamam da servise gitmek zorunda kalmam.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Abdullah 29 Temmuz 07:41

Geri dönüş olmadı. ''7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, SMS ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.'' demenize rağmen problemi çözmek bir yana dönüş bile yapmamanız Fakir'e yakışmadı.

Fakir Logo Fakir 16 Temmuz 16:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler