sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fakir Çay Makinesi Üst Kulpunda Erime Oldu

Hilal Hilal23 Ekim 23:15

30 Temmuz tarihinde markanın bilinirliğine aldanarak güvenilir olduğunu sanıp çay makinesi aldık. (Teslim tarihi 4 Ağustos) Hem de muadilleri çok daha uygun fiyatta iken, biz bu markayı güvenilir sandığımız için tercih ettik. Fakat alalı henüz birkaç gün olmuştu ki üst kulpunda erime oldu, bunun sonucu servise gittiğimizde şok edici bir cevapla karşılaştık. 400 TL verip aldığımız ürünü, henüz iade haksüremiz dolmamışken, kendimiz eritmişiz! Hatta servis elemanı kalkıp böyle bir sorunla daha önce asla karşılaşmadıklarını söylediler. Biz yine de güç bela durumun incelenmesi için yolladık fakat elbette ürün bize aynen iade edildi, ben de uğraşmak istemediğim için ürünü aldım. Fakat şimdi size şöyle bir örnek göstereyim ki, bu sorunu yalnızca benim yaşamadığımı anlayın ve ürününüzdeki hatayı bilinçli insanlara  satmaya çalışmayın! :(https://www.sikayetvar.com/Fakir/Fakir-caycimin-ust-caydanlik-kulpu-eridi) Elbette bununla sınırlı kalmadı, bugün kızım çay demlerken bardaktan boşanırcasına su sızdırdığını gördüm, çay makinesinin bozuk olmasına geçin, elektrik çarpsa bunun bedelini nasıl ödeyeceksiniz? Bu sorunu da benim uydurduğumu düşünmemeniz için buyurun örnek sorun linklerini de şöyle bırakayım; (kısaca, çünkü hepsine karakter yetmez! ) https://www.sikayetvar.com/Fakir/Fakir-temper-cay-makinesi-su-sizdirdi / https://www.sikayetvar.com/Fakir/Fakir-temper-cay-makinesi-su-sizdiriyor-2 Ben bilinçli bir tüketici olarak, Tüketici Koruma Kanunu m. 8'e dayanarak, yine ilgili kanun m. 11'deki seçimlik hakkımı kullanmak istiyorum, servise gittiğimde çay makinesini nasıl kullanmam gerektiği ile ilgili ahkam kesmelerini değil! İlgili sorunun ivedilikle çözülmesini arz ederim.

Gelişme :

3 hafta önce

1 hafta önce burda da bildirdiğim üzere Fakir markasından aldığım ürünlerde sorun yaşadım, bana ulaşacağı söylendi ancak ulaşılmadı. Ben aramak istedim bakın abartısız söylüyorum en az 15 kez aradım. 2. Sıradasınız diyor sonra birden hat düşüyor. Bu olay en az 15 defa tekrarlandı. Ürünlerinizdeki hatalarla sizin yerinize biz uğraşıyoruz!

3 hafta önce

https://www.sikayetvar.com/fakir/fakir-cay-makinesi-ust-kulpunda-erime-oldu Birkaç gün önce bu şikayeti yazdım. Tüketici Hakem Heyetine başvurmak yerine sorunu düzeltebilmeleri için şans tanıdım. Ancak aldığım tek yanıt "1 hafta içinde ararız". Hafta sonu da hafta sonu deyip aramıyorlar. Güya büyük bir firmasınız ama sorumluluk kabul etmeyi bile bilmiyorsunuz, beni mağdur ettiniz ve daha nicesini.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hilal 4 hafta önce

Hala tarafıma bir bildiride bulunulmadı. Bu zamanla kaybedeceğim vakti Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak kaybederim daha iyi.

Fakir Logo Fakir 23 Ekim 23:31

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Her türlü görüş ve önerilerinizi, 4440241 No'lu Müşteri Hizmetleri danışma hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden bizlere ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

profile-icon Hilal 23 Ekim 23:19

Ayrıca, belirtmek isterim ki, para iadesi istiyorum, ürünün aynısını alıp aynı sorunları yaşamak değil.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler