Fakir Çay Makinesi Sorunu

Cankut Cankut03 Mayıs 23:06

1.5 yıl önce aldığım çay makinesi 3. Kez bozuldu. 2 kere Bakırköy zuhuratbaba'da ki servisiniz Berkant Elektrik'e garantiye gitti geldi. Garantiden geldikten hemen sonra arıza belirtileri gösteriyor. 1-2 ay civarında kullanılamaz, çalışmaz hale geliyor. Ürün bu sefer garantiden alır almaz 1 hafta sonra bozuldu. Belli bir süredir çalışmıyor.

Sayenizde cezvede çay yapıyorum. Siz bu makineleri belirli bir ömre göre tasarlıyorsunuz ve yetkili servisiniz garanti süresi bitene kadar idare etmesi amacıyla ufak tefek düzeltmeler yapıyor anlaşılan. İte kaka 2 yıl dolduktan sonra müşteriye hadi güle güle. Asıl size güle güle, bir daha bu eve Fakir marka ürün giremez.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Fakir Logo Fakir 13 Mayıs 22:18

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4440241 nolu Fakir Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya http://fakir.com.tr/p/customer_service web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler