08 Kasım
#12926265

Fakir Ayıplı Mal Satıyor

Fakir Yalova bayisi saruhan evim firmasından almış olduğumuz Fakir mira digital buharlı ütü ürününün buhar verme düğmesi aşırı derecede sert ve yanına ilave konulmuş diğer düğme sebebiyle kullanıcının parmağını zedelemekte ve zarar vermektedir. Konuyu firma yöneticilerine ve servise ilettik önce üründeki sorunu biliyoruz iade hakkınızı kullanın dediler. Ancak 1 gün sonra iade alamıyoruz diyerek gerekçe göstermeden talebi geri çevirdiler. Ürünü satan bayi konuya hiç dahil olmak istemiyor çünkü oda sorunlu ürün sattığını biliyor ve bayiliği bıraktığını söylüyor.

Aydın Aydın 414 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aydın08 Kasım

    Bana satılan ürün raf ömrünü doldurmuş tam 5 yıl 2 ay dır bayi rafında bekleyen ürünü bana satmış durumdasınız. Ürün bu bekleme sürecinde esnek lastik aksamları ve tuş mekanizmaları işlevseliğini hasasiyetini yitirmiş durumdadır. Ürün çalışıyor gerisi bizi ilgilendirmez gibi bir mantık saçma ayrıca ürünü bana satan sizin bayiniz. Sonuçta bir sokak satıcısından almamışız markaya güvenip bayisinden satın almışız. Uyarı yapmadan raf ömrü dolmuş bir ürünü satamazsınız. Ürün çalışıyor diyerek sorumluluktan kaçmak Fakir gibi bir firmaya yakışmıyor.

  • Fakir Temsilcisi08 Kasım

    Merhaba, Değerli müşterimizin eposta adresine bilgilendirme iletisi gönderilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DIŞ TİC. A.Ş. www.fakir.com.tr www.fakirshop.com.tr Fakir Müşteri Hizmetleri 444 0 241

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler