Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Fakir Kahve Makinesi Arıza Sorunsalı

Mehmet
29 Mayıs 2023 18:46
3.216

Merhabalar,

Ürünü daha önceden de kullandığımız için gayet bilerek ve severek aldık ancak bizim aldığımız üründe bir türlü bitmeyen sorunlarla karşılaştık. Yaşadığımız üzücü ve bir kahve makinesi için değmeyecek kadar uzun serüveni aşağıda anlatacağım. Ürünü kullanmaya başladıktan 6 ay sonra, ürün evin sigortalarını attırmaya başladı ve ürünü yetkili servise götürdük. Ürününüz yapıldı. Sorunsuz çalışıyor. Demelerine müteakip ürünümüzü aldık ve evde kullanmaya başladık ancak 4-5 ay sonra yeniden aynı sorunu vermeye başladı. ( İlk yapan Pendik yetkili şubesi) Tekrardan aynı sorunu verince bu şube tam olaya vakıf değil diyerek Kartal da Fakir yetkili servisi diyen kendine (Bence katiyetle değiller ve asla gidilmemelidir. Bir fiş kesiyorlar ve geri alıyorlar. Sistemde kayıtları gözükmüyor.) firmaya götürdük müşteri hatası diyerek bizden belli bir meblağ aldılar ve yapıldı. Gelip alabilirsiniz dediler. Gittik aldık. Ürün yine aynı evin 10 Sn. Sonra şalterini attırmaya başladı. Tekrar iletişime geçtik yahu arkadaş bu ürün yapılmamış, olmamış bizi neden çağırdınız dedik tekrar getirin. Bakalım dediler. (Bu tekrar götürmeler, götürüp almalar arasında 1 hafta gibi zamanlar var işten izin alıp gidebildiğimiz.) Neyse tekrar götürdük heh tamam şimdi yaptık dediler ve ev getirdik. Tekrar evde takmamızla sağlam olan lambamızı patlattı evde. Neyse dedik verdiğimiz para da kalsın istemiyorum tekrardan aldık. Pendik'te bulunan servise götürdük. Siz bu ürünü götürmemişsiniz sadece bir kere buraya gelmiş demesiyle diğer bayinin sistemde bir ekleme yapmadığından servis hizmeti adı altında insanlara bence doğru hizmeti vermediğini öğrendik. Tekrardan Pendik'teki bayi ürüne su kaçırmışsınız diyerek aynı şeyler söyledi. ( Aynı üründen 3 tane var ve en dikkat edilerek kullanılanı bu ürün ve ayrıca kendi sitesinde makinede yıkanılabilir denilen bir ürün.) Yaptık dediler ve gittik aldık. Eve getirdik. Ürün başladı. Yapmaya kahveyi dedik çok şükür bir kahve içeceğiz. Birden kırmızı alarm verdi ve kapandı. Tekrardan bayiye götürdük ve teslim ettik bugün. Bayi 10 dakika sonra ürününüz hazır gelip alabilirsiniz dedi ve katiyetle almadım. Müşteri hizmetleriyle ben 2, eşim 2 kere görüştük hiçbir çözüm bulunmadı. Biz sadece kayıt açabiliyoruz dendi, derdimizi anlatabileceğimiz biriyle konuşalım deyince aktaramıyoruz şeklinde cevaplar aldık. İşin özü ürünü 5. Defa yetkili servise götürdük ve hala uğraşmaktayız. Bu sorunumuzun Fakir firması tarafından çözüme kavuşturulmasını rica ederim.

profile
1 Destek
29 Mayıs 2023 19:00 (Şikayetten 13 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

Mehmet
29 Mayıs 2023 19:02

Daha önce yaptığınız dönüşte ben ürünü bırakmadan mesaj yoluyla bildirim yaptınız üründe Herhangi bir sorun bulunamamıştır diye. Umarım öyle bir dönüş yapmazsınız. Ve belirtmek istiyorum biz kesinlikle değişim istemekteyiz kronik bir sorunu vardır bizim satın aldığımız ürünün pişirip pişirip aynı yemeğin konması gibi aynı ürün devamlı servis edilmektedir düzeltilmeden bize.

Mehmet
30 Mayıs 2023 16:53
Fakir Kahve Makinesi Arıza Sorunsalı

Firma yine aynı şeyi yapmaktadır. Ürün yapıldı alabilirsiniz söylemiyle 4 kere yapılmayan ürünü bize verdiler. Yine ilgilendik diye teknisyenin yaptık demesiyle ürününüzde bir problem yok gelip alabilirsiniz diyorlar. Burda gördüğüm ve yaşadıklarım gösteriyor ki firmanın ürünü sattıktan sonra ilgi ve alakası yok denecek kadar azdır. Sadece arayıp probleminiz varmış deyip hiçbir şey yapmıyorlar. Müşteri memnuniyeti benim tarafımdan 0(sıfır).

Mehmet
30 Mayıs 2023 16:54

Ek olarak bir de ürünü kullanma kılavuzuna göre kullanım diye söylenmeyecek laflar ediyorlar. Firmanın yetkili servisi su kaçmış diyor. Firma kendi internet sitesinde ürün makinede yıkanmaya uygundur yazıyor. Kendi içlerinde bir çelişkileri dahi vardır.

Mehmet
10 Haziran 2023 21:36
Fakir Kahve Makinesi Arıza Sorunsalı

Firma yetkili servisi makineyi deniyor ve ürünü bu şekilde içi pis bir şekilde teslim ediyorlar. Müşteri temsilcisinden, yetkili servisine rezalet.

Fakir Ev Aletleri Kahve Makinesi Şikayetleri

Fakir Kahve Makinesi Arıza

Gülsüm
18 Haziran 2023 01:03
2.612
00:00
1

Fakir Kahve Makinesi Kart Arızası

Azmi
04 Mart 20:48
104
1

Fakir Kahve Makinesi Yine Bozuldu

Saide
26 Şubat 12:49
464

Fakir UNO Pro Kahve Makinesi Arızası Hüsranı

Zehra
09 Şubat 15:17
948
00:00
1

Fakir Kaave Mono Çalışmayan Kahve Makinesi

Emir
22 Ocak 11:34
810
Tüm Fakir Ev Aletleri Kahve Makinesi Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz