Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Fakir Ev Aletleri Üretim Hatası

profile
İbrahim
29 Temmuz 2023
1.463

Fakir easy 4L marka airfry aldım. İlk kullanımda şöyle bir sorun yaşadım. Ürün sepeti düğmesi kapalı iken hazne birlikte çıkması gerekirken hazne kendiliğinden çıktı. Hazne içinde pişirilen yiyecek olması nedeniyle kullanılan bir miktar yağ ve yiyecekten çıkan kaynayan su ayağımı yaktı. Küçük ev aleti olarak aldığım Fakir Airfry neredeyse çok ciddi bir yaralanmaya neden olacaktı. Eğer ki bir çocuk o hazneyi çekseydi çok ciddi sonuçlarla karşılaşacaktı. Daha sonra ürünü kapattım ve müşteri hizmetlerini aradım (4440241) müşteri temsilcisi ürünü servise götürmemizi servis arıza raporu hazırladıktan sonra da mağazaya götürmemizi söyledi. Bu arada yaşamış olduğumuz tehlikeden dolayı Fakir markasını kesinlikle kullanmayacağını ve iadesinin yapılmasını istedi. Servisi aradım ve hemen servise gittim. Servis yetkilisi baktı. Arızayı tespit etti ve üretimden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu söyledi, zaten ilk kullanımda olan bir şeydi. Servis yetkilisi kendilerinin iade kabul etme gibi bir yetkilerinin olmadığını ve ürünü aldığımız mağazaya götürmemizi söyledi. Servisin hazırladığı raporu alıp aldığımız mağazaya gittik. Magza yetkilisi ürünü neren oraya getirdiğimizi sordu. Durumu anlatınca ürünün mağazayla alakası kalmadığını tekrar servise götürmemiz gerektiğiniz söyledi. Başka bir yetkili servise yönlendirdi. İletişime en son görüştüğümüz servis servislerin iadeye yetkisi olmadığını belirtti. Değişim için bir girişimde bulunabileceğini söyledi. Kısaca bu marka ürünü artık evimde görmek istemiyorum. Ürün kutusu ® ile sevişler ve mağazalar arasında mekik dokuyorum. Giden zamanıma mı? Harcadığım yakıta mı? Sıfır aldığım ve üretim hatalı ürünü iade etmek için hiçbir yetkilinin sorumlunun olmadığına mı yanayım?. Özetle Fakir markayı alırken yukarıda anlattığım durumları bir daha bir daha gözden geçirin. Ben evimde Fakir marka bir ürün görmek istemiyorum. Benim için ev içinde kullanımı oldukça tehlikeli bir mutfak aleti olarak aklıma kazındı. Fakir markası nedeniyle yaşadığımız tehlike gerçekten de çok büyüktü.

fakir-ev-aletleri-uretim-hatasi-2.pdf
fakir-ev-aletleri-uretim-hatasi-1.pdf
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Fakir Ev Aletleri Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 40 sn
Fakir Ev Aletleri Logo
29 Temmuz 2023 19:30

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon, sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş.

İbrahim
İbrahim
29 Temmuz 2023 21:00

4440241 numaralı müşteri Hizmetlerinizle görüştüğümü yukarıdaki şikayet içinde görebilirsiniz. Fakir markası benim için bir hayal kırıklığı artık sadece. Lütfen ürün iadesini alın ödemiş olduğum parayı da tarafıma iade edin. Her şey açık ve ortada, üründe burada yetkili servisinizi düzenlediği arıza tespit raporu da var. Daha ne olması gerekiyor. Aldığım magza ve servisler arasında git gel yapıyorum. Zamanıma, emeğime yakıt parama yazık.

İbrahim
İbrahim
04 Ağustos 2023 09:43

Ne arayan var ne soran. Yukarıda sistemsel bir cevap yazmışlar sanki hemen problemi çözüyorlarmış gibi. Ankara Ankamall Bosch mağazasından güvenerek almıştım. Hem Fakir markasi hem de Bosch mağazası büyük hayal kırıklığı. Fakir markasından uzan durun.

Benzer Şikayetler

1

Fakir Ev Aletleri Deprem Sonrası Arızalanan Çay Makinesi Ve Servis Süreci

profile
Dilek
4 gün önce
235

03/02/2024 tarihinde servise çay makinesinin alt gövdesini bıraktım. İki tane aldığım makineden birini kullandım, depremden sonra farklı bir eve götürdüm ve arıza verdi. Uğraşmak istemediğim için diğerini açtım, kısa bir süre kullandım ve cihazdan ses gelmeye başladı. Çalışmamaya başlayınca cihazı...

Fakir Ücret İadesi Yapılmıyor

profile
Rumeysa
26 Temmuz 2023
609

Fakir küçük ev eşyalarından blender seti sipariş ettim ürünün ilk kullanımda rengi çıktı ve plastiği kırıldı, yetkili servis aldı ve yenisiyle değişeceğini söyledi 60 günü geçmesine rağmen urunu göndermediler ve beklediklerini söylediler. Ücret iadesi için müşteri temsilcisini aradığımda 7 gün içind...

Fakir Ücret İadesi Yapılmıyor
Fakir Ücret İadesi Yapılmıyor

Fakir Ev Aletleri Robot Süpürge Kurulum Servisi Hakkında

profile
Güllünar
1 hafta önce
113

Media Markt'tan Fakir RS 780 model robot süpürge aldım. Media Markt'ın vermiş olduğu Fakir müşteri temsilcisi numarasını sesli yanıt sistemine kayıt oluşturuldu denildi. Kurulum için servisi defalarca aramama rağmen bugün 4. Gün ve ne gelen var, ne de geri dönüş yapan oldu. Fakirin web sitesine canl...

1

Fakir Airfry Garanti Sorunu

profile
Tahsin
2 hafta önce
79

28 Mart 2023 tarihinde Media Markt aracılığıyla alınan Airfry, 9 ay dolmadan ikinci defa servise gönderildi. 27 Ocak tarihinde servise kabul edilen cihaz, internet üzerinden bakıldığında değişim için onay beklerken, müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmede değişimin reddedildiği ve parça beklendiği ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Fakir Ev Aletleri Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 40 sn
Benzer Şikayet Yaz