25 Şubat 2013

Fabrika Personel Davranışı Rahatsız Etti!

23.02.2013 tarihinde alınmış hediye pantolonun beden değişimini yapmak üzere Bostancı Köprüsü yakınındaki mağazaya gittim.Ancak görevli bayan personel değişimi yapamayacağını bunun sebebinin ise pantolonun ceketiyle takım olarak satıldığını belirtti. Değişim fişine bile bakmadan hediyeyi alan arkadaşımın ceketini kendine pantolonu bana aldığını söyledi.

Bunu söylerken yüzündeki ifade gerçekten son derece rahatsız ediciydi. Değişim fişinde alınan pantolon ve gömlek kodları bulunmakta.Bunun anlamı ürünü satan mağaza (Marmara Forum) satarken tek pantolon satabiliyor ama değişimini başka bir mağazadan''takım olmalı''bahanesiyle alınmıyor. Şu an elimde asla kullanamayacağım yeni sezon ürün bulunmakta.

Burcu 66 Okunma

Cevaplar

  • Fabrika Temsilcisi08 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz; Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetvar.com internet adresi üzerinden göndermiş olduğunuz ,yazınızda tarafımıza iletmiş olduğunuz mağazamızda yaşadığınız bu üzücü durum ile ilgili tarafınızdan özür dileriz.Mağazalarımızda gerek satış sonrası verilen tüm hizmetlerde gösterilcek özen ve hassasiyet bizler için ayrı önem taşımaktadır. Mağaza satış ekiplerimiz ,İnsan kaynakları departman yöneticilerimizin yaptığı titiz seçimler neticesinde oluşmaktadır.Söz konusu ekiplerimize de periyodik zaman dilimlerinde özel eğitimler verilmektedir.Ancak zaman zaman söz konusu bu tür üzücü durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Bostancı Outlet mağaza personelimizin tarafınıza yaşattığı sıkıntılar için tekrar tekrar özürlerimi sunarız.Konu ile ilgili yaşadığınız bu durumu mağazalar koordinatörümüz ile paylaşıldığını gereğinin yapılacağını bilmenizi isteriz. Ürününüz'ün değişimi ile ilgili hediye değişim kartı veya faturanız varsa ve Ürünler aynı kodu taşıyan takım elbise değilse size değişim konusunda yardımcı olabiliriz. Uygun bir zamanda herhangi bir mağazamıza uğramanızı rica ediyoruz. Değerli zamanınızı ayırıp söz konusu mağazamız ile ilgili yaşadığınız şikayetlerinizi bizlerle paylaştığınız için ayrıca tarafınıza teşekkür ederiz. Göstermiş olduğunuz anlayışa teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön