31 Temmuz

Fabrika Outlet Center Sorumlu Bayanın Tavırları Hoş Değildi.

30.07.2017 15.30'da Ay Marka Mağazacılık İzmit outlet centerdan yapmış olduğumuz eşim için 2 adet takım elbiseden 2'sinin tadilat sürecinde sıkıntı yaşadık, satış danışmanı a** bey tadilat sürecinde fabrika marka takımın 1.5 beden büyütülebileceğini belirtmiştir ve 2 saatlik tadilat süreci başlamıştır,2 saat sonra 17.00'de mağazaya gittik, tadilattan gelen pantolonu eşim denedi fakat pantolondaki darlık sorunu aynı durumdaydı. İlgili satış danışmanı durumu bir üstü mağaza sorumlusu beyefendiye aktardı, yarım pay daha açılabileceği söylendi ve yarım saat daha tadilat süreci bekleyeceğimiz söylendi fakat pay zaten sıfıra sıfır olacaktı ve yıpranma olacaktı biz ürünü değişim talebinde bulunduk farklı üründe yardımcı olundu tadilattan gelen ürünü de denedik olmadı fakat başka bir mağaza sorumlusu olduğunu düşündüğümüz bir bayanın tavırları ve ithamı gerek bize gerek personeline karşı hiç hoş değildi.

Tuğba 2.169 Okunma

Cevaplar

  • Tuğba 31 Temmuz

    İrem Hanım merhaba; İlginize teşekkür eder, birkaç ekleme yapmak isterim. İlgili mağazadaki ilgili mağaza sorumlusu olduğunu düşündüğümüz bayanın gerek bize gerek kendi çalışan personeline karşı tavrı hiç hoş olmadığını belirtmiştim, ayrıca personeline bizim yanımızda 'sorun ne, şöyle bana' şeklinde ithamlarda bulundu ve bize gerekli açıklama yapmadan suratsız bir şekilde iade işlemine başladı bi önceki alışverişten kalan 92krs olduğunu söyledi önemli değil diye belirttik alışveriş çeki olarak basmış adeta suratımıza fırtlatırcasına uzattı kendisine bu şekilde davranma hakkını kim sunuyor açıkça merak ediyoruz herkes hizmet sektöründe çalışıyor ve yıllardır gerek eşim gerek ben farklı mağazalarınız ve şubelerinizden alışveriş yapıyoruz böyle bir ithamla karşılaşmadık ki karşılaşmamızda gerekiyor müşteri olarak acilen ve önemle gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederiz.

  • Fabrika Temsilcisi31 Temmuz

    Sayın TUĞBA S., Tarafımıza şikayetvar.com internet adresi üzerinden iletmiş olduğunuz bilgilendirmeler üzerinden gerekli araştırmaları gerçekleştirdikten sonra size dönüş sağlayacağımı bildirmek isterim. Göstermiş olduğunuz anlayışa teşekkür ederim. Saygılarımla, AY Marka Mağazacılık İrem / Müşteri Deneyimi Ekibi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön