Exper Servis Tabletimi Onarıp Göndermedi.

Muhsin Y. |

Oğluma Exper marka bir tablet pc aldım. Exper markasına ve servisine güvendiğim için tercih ettim ama çok yanılmışım. Ürün 19. günde daha ekrandan jelatini bile çıkmadan arıza çıkarmaya başladı. Durup dururken kapanıyor, açılmıyor vs. servise gönderdim, arıyorum haber yok. Bir köşeye atmışlar.

Tam 35 gün sonunda yapıldı diye gönderdiler, tablet geldi ekranı kırık. Tekrar geri gönderdim şuan yaklaşık 50 gün oldu hala göndermediler. Aradım 30 iş günü doldu para iadesi istiyorum dedim. Bizimkiler iade yapmıyor, tamir ediliyor gerekirse en fazla ürün değişimi yaparız dediler. Oğlum 19 gün kullandı ve yaklaşık 3 aydır servislerde dolaşıyor. Bir daha asla Exper almam.

Etiketler :

Yetkili Servis Tamir Süresi Yetkili Servis Hizmet Kusuru

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 10 Mayıs
    17:27

    Öncelikle Exper'e gösterdiğiniz ilgi, ürünümüz ve satış sonrası hizmetlerimiz hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bu anlayışla çalışmalarımıza devam ettiğimizi ve siz değerli kullanıcılarımızdan gelecek her türlü geri bildirimin bizler için büyük önem taşıdığını bilmenizi isteriz. Ürününüz ile ilgili işlemler kontrol edilerek en kısa zamanda gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

    Değerli kullanıcımız, Exper ürünler ile ilgili bilgi almak istediğiniz tüm konular için http://exper.com.tr/iletisim
    linkinden ya da çağrı merkezi numaramızdan (0216 645 85 85) bize ulaşabilirsiniz.