20 Mart 2013

Exper Kullanıcı Hatası Deyip Geçtiler!

Cihazımı 2011 ağustos ayında aldım ve mart 2013 tarihinde 5 nci kez garantiye verdim. en son garantiye verdiğimde ( 5nci kez gönderdiğimi de belirttim ) cihazımın ekranına görüntü gelmiyordu ve bu şekilde exper yetkili servisine verdim onlarda cihaza işlem yapmadan merkeze gönderdiler ve 1-2 gün sonra merkezden cihaza su dökülmüş deyip ücret karşılığında yapılsın mı diye geri dönüş oldu.

Ben kullandığım cihaza su döküpde hasar verecek kadar bilgisiz biri değilim. servis ve merkez arasında kargolama işlemi sırasında bu cihaza birşey olup olmadığı ne malum? exper in web sitesi üzerinden ulaşmaya çalıştığım bütün maillerime cevap alamadım müşteriye değer veren çok iyi bir firma.!

İsmail 113 Okunma

Cevaplar

  • Exper Temsilcisi21 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz; İlgili şikayetiniz tarafımıza ulaşmış olup gerekli değerlendirme yapıldıktan sonra, en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. İletmek istediğiniz diğer konular için http://exper.com.tr/iletisim linkinden ya da Call Center numaramızdan (0216 645 85 85) bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Exper Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön