sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Evofone Xiaomi Mi İn Ear Headphones Pro 2 Kulaklık!

Yusuf Yusuf13 Ekim 19:25

31,01,2020 tarihinde Ankamall Mi mağazasından aldığım kulaklık 14,09,2020 tarihinde bozuldu (hem sağ hem de sol kulaklıktan ses gelmiyor). Kulaklığın üstünde yer alan diğer işlevsel 3 tuş (ses açma-kapama, cevaplama ve mikrofon) çalışıyor.

15,09,2020 tarihinde Ankara gmk Bulvarı teknik servisine teslim ettiğim kulaklığı 13,10,2020 tarihinde teslim almak için gittiğimde "İstanbul merkez teknik servise gönderildiği ve onlar tarafından teknik servis formuna " jak girişindeki deformelerden dolayı garanti dışı bırakılmıştır" açıklaması yapılmıştır. Bahsi geçen "deformeler" ürünün el teması sebebiyle boyasının aşınmasıdır. Gmk Bulvarındaki teknik servisteki kişiyle konuştuğumda, teknik servis formunda yer alan bu açıklamanın anlamı nedir? Dediğimde, "haklısınız, benim elimde olsa değiştiririm, ama İstanbul teknik servisin almış olduğu karara ben müdahale edemem, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilirsiniz" denmiştir.

Arızalanan kulaklığımın kablosunda herhangi bir kesik, kopuk vs söz konusu değildir, zaten öyle bir durum söz konusu olsa diğer işlevleri de çalışmaz. Asil görevini yerine getirememesi jak girişinin köşelerinde "oluşan deformeler" değildir. Kulaklığın jak girişindeki köşesel boya aşınmaları kullanıcı hatası olarak görülmekte ve garanti dışı bırakılmaktadır.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler