sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Evofone Xiaomi Ekran Yanığını Kabul Etmiyorlar

Sözen Sözen26 Ekim 17:29

Hepsiburada üzerinden 3544***75 sipariş no ile aldığım Xiaomi Mi Note 10 Lite cihazda hayalet ekran - ekran yanığı tespit edip teknik servise gönderdim. Fakat belirtilen sorun bulunmuyor diye rapor çıkartmışlar. İlgili görseller elimde. Çıplak gözle bakıldığında bile fark edilen bu ekran yanığını nasıl kabul etmezsiniz? Bu aynı ürünü 2. Kez servise gönderişim her seferinde kusurlu ürün geliyor. Ve telefonlara asla ulaşamıyorum. Yaklaşık 1.5 saat telefonda size ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım. Saat 18:00 de mesai bitmektedir diyor. Aradığımda saat 16:00dı. Kesinlikle bu servis raporunu kabul etmiyorum. Görselleri mi store ilgililerine de gösterdim teknik bilgisi olan kişilere de gösterdim. Ürünün ekran yanığı olduğu konusunda herkes hem fikir. Dalga geçer gibi böyle bir rapor sunmuşsunuz asla kabul etmiyorum. Sürekli arızalı ürün gelmesinden bıktım. Değerlendirmelerin tekrar yapılmasını istiyorum. Aksi takdirde Tüketici Hakem Heyetine gideceğim: üründe ekran yanığı olduğu konusunda eminim doğru şekilde rapor gelmediği sürece hakkımı aramaya devam edeceğim.

Gelişme :

3 hafta önce

354449875 numaralı siparişim için ekran yanığını tespit edemediklerine dair bir şikayet yazmıştım. Hemen geri dönüp yardımcı olacaklarını söylediler. Hatta bizzat inceleyip beni arayacaklardı. Fakat bir memnuniyet anketi doldurmamı istediler. Anketi olumlu olarak doldurduktan sonra kendilerine ulaşamaz oldum. Telefonu bizzat inceleyeceğini söyleyen ilgili kişi telefona bakmamış. Telefonlarıma dönülmüyor. Keşke anketi doldurmasaydım. Sorunum hala çözülmedi. Çağrı merkezleri de cevap vermiyor. 15 dakika bekletip mesai saatinde arayınız diyerek kapanıyor. Bu gecikmeden dolayı telefonu iade ederken sorun yaşarsam kim destek olacak bana? Bir aydan fazladır teknik serviste gidip geliyor telefon.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Sözen 1 hafta önce

İletişim konusunda şu an herhangi bir sorunum bulunmuyor. Kendilerine istediğim zaman ulaşabiliyorum. Bunun için teşekkür ederim. Fakat cihazı 2. Gönderişimde onayım olmadan ekran değişimi yapıldığı halde cihazım düzelmedi. 3. Kez gönderdim ve bu sefer yasal haklarım çerçevesinde hukuki sürece girmeye gerek kalmadan sıfır cihazla değişim ya da iade için rapor bekliyorum. Eylül ayından bu yana telefon servise gidip geliyor. Bu sefer yardımcı olacaklarını umuyorum. Olumlu ya da olumsuz olarak tekrar güncelleme yapacağım.

Evofone Logo Evofone 1 hafta önce

Merhaba, İletmiş olduğunuz şikayete istinaden tarafınızla irtibata geçilerek gerekli bilgiler aktarılmıştır. Teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

profile-icon Sözen 3 hafta önce

Sorunum hala çözülmedi. Evofone dan arayan ilgili kişi ilk başta hızlı dönüş yapmıştı fakat memnuniyet anketini doldurttuktan sonra şimdi arasam da ulaşamıyorum. Henüz çözülmemiş bir sorunum var. Çağrı merkezleri de cevap vermiyor. 15 dakika bekletip mesai saati dışı diyerek kapanıyor.

Evofone Logo Evofone 26 Ekim 17:38

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Evofone ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Evofone Müşteri İletişim Merkezi 444 21 18 www.evofone.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Şafak 2 hafta önce  

    [email protected] adresine İngilizce olarak şikayetlerinizi aktarmanızı tavsiye ederim. İngilizce bilmiyorsanız Google translate kullanabilirsiniz. Damlaya damlaya göl olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler