Evofone Teknik Servis Yüksek Masraf

Hasan Hasan4 hafta önce

Merhaba,

234145 referans numarasıyla Xiaomi TR Telefon Mi Note 10 Lite telefonum teslim edildi. Ürün ıd 798483. Kullanıcı hatası olarak teslim edildi. Telefonun fatura fiyatı 3569 TL iken 3000 TL masraf çıkardılar. Anakartın bir parçası sıvı temasıyla değişecekmiş. Bu parça yurt dışından geliyormuş vs. Ürünü Türkiye'de bir tek ben kullanıyormuşum gibi, bir de dolar artıyormuş temalı bir görüşme gerçekleştirdik servisteki arkadaşla. Ana kart değişse anlarım. Telefonu tekrar almaya kalksam 3800-4000 TL aralığında alabiliyorken anakartın bir parçasına 3000 TL istemeleri nedir? 25 günlük telefonumu sayelerinde garantisi bitene ya da yenisini alana kadar kullanacağım. Şikayetleri umursamamıştım ama insanlar boşuna yazmıyormuş. Evofone'a ilk defa rastladım ve memnuniyetsiz ayrıldım.

Cevaplar

profile-icon Hasan 4 hafta önce

Telefon servise gittiğinde kameralardaki buğulanma hariç çalışıyordu. İleri dönük arıza çıkmaması için servise göndermiştim. Beni arayıp masraf konusunda bilgi geçtiler. Bu bilgiyi verene kadar sim kartın okunmadığını söylemelerini tercih ederdim. Bugün telefon bana iade edildi. Kameralardaki sıkıntıya rağmen telefonu kullanmak istedim. Ama sim kartım çalışmadı. En azından sim kartla alakalı sıkıntıyı serviste çözebilirdik. Toptancı gibi fiyat vermek yerine hangi parçayı hangi maliyetle çözebileceklerini söyleselerdi daha şu an çalışan bir telefonum olacaktı. Çözüm odaklı değil para odaklı bir yaklaşım tercih ettiler.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hasan 2 gün önce  

    Gerçekten tebrik ediyorum. Arayıp ilgileniyoruz demedi adamlar. 3 haftadır başka telefon kullanıyorum. Arama yapmıyor telefon internet yok. Teknik servisteki arkadaşın eksik bilgilendirmesi yüzünden telefon ev telefonu gibi oldu. Sadece evde faal.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler