Evofone Servis Raporu Samimiyetsizliği

Eray Eray08 Ekim 21:51

Yaklaşık 1 ay önce alınmış Xiaomi Not 9 Pro markalı telefon çalışma esnasında donma yaptı. Yeniden başlat dediğimde ekranda sadece Redmi yazısı çıkmaya başladı ve yazılım yüklenemedi. Buna istinaden telefonu almış olduğumuz telefoncuya götürüp sorunu anlattık. Arkadaşta daha üzerinde çizik dahi olmayan telefonu Evo firmasına gönderdi. 10 gün sonra gelen bilgi, telefonun kullanıcı kaynaklı olarak düştüğü, ekran üzerinde çatlak ve yan tuşlarda deformasyon kaynaklı olduğu yönünde. 

Telefoncu beyefendi de telefonda çizik dahi olmadığını söylemesine rağmen, firma '' esas olan bizim raporumuz dur'' diyerek, 650 TL gibi bir rakamı ödemediğimiz takdirde telefona herhangi bir müdahale yapılmayacağını söylemiştir. Bu arada yaklaşık 2 ay önce yine adımıza faturası bulunan, Xiaomi Note 8 telefon da 1 ay erisinde aynı sorundan kapanmıştı. Burada bir telefoncudan destek talep etmiştik, arkadaş içini açtığı için telefon garanti dışına çıktı ve şu anda o da kullanılmaz halde duruyor. 

2 ay içerisinde 2 adet aynı marka telefon birebir aynı sorundan bizim elimizde bozuk olmasına rağmen ve yazılım yüklenememesi sorunu bildirilmesine rağmen raporda kırılma gibi samimiyetsiz bir iftiraya uğradık. Telefoncu da dahil olmak üzere yaklaşık 20 kişinin şahit olduğu hasarsız telefonum, şimdi hasarlı adı altında bizi zan altında bırakıyorlar.

 Böyle bir şey yok dediğimde de ''İstediğiniz şekilde yasal hakkınızı kullanabilirsiniz'' diye tersleniyoruz. Karşısındaki insanı dinleme lütfunda dahi bulunmadan, telesekreter gibi sürekli aynı cevabı veren Evo grubu ve de 2 ay içinde yazılımı yüklenemediği için iskarta ya ayrılan Xiaomi markasından şikayetçi olduğumuzu bildirmek isterim.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler